Reklamsız Sözcü

Doların gözü ABD enflasyonunda (Dolar ne kadar oldu?)

Başkanlık sistemi konusu, Musul operasyonu ve TCMB'nin faiz indirimlerini sürdürme ihtimali TL'de baskı yaratmaya devam ederken, dolar/TL bu sabah 3.09 civarında seyrediyor; piyasalar Fed'in faiz politikasına ilişkin sinyal verecek olan ABD enflasyon verisine odaklandı.

android-time 09:23 18 Ekim 2016
Doların gözü ABD enflasyonunda (Dolar ne kadar oldu?)
Başkanlık sistemi konusu, Musul operasyonu ve TCMB'nin faiz indirimlerini sürdürme ihtimali TL'de baskı yaratmaya devam ederken, dolar/TL bu sabah 3.09 civarında seyrediyor; piyasalar Fed'in faiz politikasına ilişkin sinyal verecek olan ABD enflasyon verisine odaklandı.

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, ABD’de saat 15:30’da açıklanacak olan TÜFE’nin aylık bazda yüzde 0.3, yıllık bazda yüzde 1.5 artması bekleniyor. Beklentilerin üzerinde gelecek bir veri piyasalarda bozulmaya neden olabilir. Diğer taraftan Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, ekonomik büyümeyi desteklemek için politika görünümünde aceleci değişiklikler yapmamak konusunda uyarılarda bulunurken, Fed’in istihdam ve enflasyon hedeflerine “çok yakın” olduğunu belirtti. Dolar son dönemlerdeki yükselişlerine bir ara vererek yedi ayın zirvesinden hafif bir gerileme yaşarken, yatırımcılar ABD’nin yakın zamandaki para politikasının nasıl olacağını değerlendiriyor.

POZİSYONLARINI AZALTIYORLAR

ABD’de başkanlık seçimlerine yönelik kampanyalarda son viraja girilmesi ve Çin ekonomisinde özellikle geçtiğimiz haftanın zayıf ticaret verisinin ardından artan endişelerden dolayı risk alımları azalırken, yatırımcılar yılın üçüncü çeyreğinde gelişen piyasalardaki pozisyonlarını azaltıyorlar.

Bankacılar, artan jeopolitik riskler, Avrupa Merkez Bankası ile TCMB’nin faiz toplantıları ve Çin’de büyüme verileri başta olmak üzere bu hafta piyasalarda veri gündeminin yoğunluğuna dikkat çekerken; doların global bazda güçlü seyri, yine gündemde olan başkanlık sistemi, Musul’a yapılan operasyon ve TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği beklentileri TL’de baskı yaratıyor.

Irak Ordusu, ABD liderliğindeki koalisyonun desteğiyle, Irak’ın Musul kentinde İslam Devleti’ne (İD) karşı gece yarısı operasyon başlatırken; YPG/PYD’nin bölgenin geleceğinde bulunmamasını, nüfus ve mezhepsel yapının değişmemesini isteyen Türkiye, operasyonda yer alma konusunda ısrarını sürdürüyor.

25 BAZ PUAN İNDİRİM BEKLENİYOR

Öte yandan TCMB’nin Perşembe günkü yapacağı PPK toplantısında Reuters anketine katılan 15 kurumun 14’ü yüzde 8.25 olan koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim öngörürken, bir kurum  sabit kalmasını bekliyor.

Geçtiğimiz günlerde varlık alım programını azaltacağı yönünde haberler çıkan ancak sonrasında bunları yalanlayan Avrupa Merkez Bankası’nın faiz toplantısı da yakından izleniyor. Dün saat 1703’te 3.0982/3.1075 seviyesinde olan dolar/TL, , bu sabah saat 0844’te 3.0915/3.0930 seviyesinde.

Dolar/TL başkanlık konusunun referandum ile sonuçlanabilecek siyasi tartışmalara neden olması ve bu sürecin gündemi reformlardan uzaklaştırma ihtimali yüzünden piyasalarda endişeye yol açmasıyla geçen hafta 3.1130’a kadar yükselerek tarihi zirveyi test etmişti. Dün aynı saatte 3.2526/3.2616 seviyesinde olan sepet bazında TL, bu sabah 3.2482/3.2502; 3.4066/3.4164 seviyesinde olan euro/TL ise 3.4050/3.4075 seviyesinden işlem görüyor. Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz sün spot kapanışta ortalama yüzde 10.07, valörde son işlemde yüzde 10.05 seviyesindeydi. Öte yandan iki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanış ve valörde son işlemde yüzde 9 seviyesindeydi.

REUTERS

Son güncelleme: android-time 09:2418.10.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more