Reklamsız Sözcü

Halis Ağa’nın ünlü köşkü fahri konsolosluk oldu

Toprak Holding'in kurucusu Halis Toprak ile özdeşleşen Aslanlı Köşk, Fahri Konsolosluk oldu. TMSF tarafından RAMSEY'in sahibi iş adamı Remzi Gür'e satılan köşk, Gür'ün Güney Afrika Fahri Konsolos'u olmasının ardından konsolosluk binası oldu.

Eren SAKARYA
android-time 11:54 19 Ekim 2016
Halis Ağa’nın ünlü köşkü fahri konsolosluk oldu
Toprak Holding'in kurucusu Halis Toprak ile özdeşleşen Aslanlı Köşk, Fahri Konsolosluk oldu. TMSF tarafından RAMSEY'in sahibi iş adamı Remzi Gür'e satılan köşk, Gür'ün Güney Afrika Fahri Konsolos'u olmasının ardından konsolosluk binası oldu.

2016 yılının başında hayata gözlerini yuman ünlü iş adamı Halis Toprak’ın bir zamanlar ikamet ettiği İstinye’deki Aslanlı Köşk Güney Afrika Fahri Konsolosluğu olarak kullanılmaya başlandı. Köşkün girişine “Güney Afrika Fahri Konsolosluğu İstanbul” tabelasının asıldığı gözlendi.

REMZİ GÜR HAZİRAN AYINDA KONSOLOS OLDU

Fahri Konsolosluk görevi, 2015 yılına kadar geçtiğimiz günlerde vefat eden Alarko Holding’in yönetim kurulu başkanı İshak Alaton tarafından yürütülüyordu. Fahri Konsolosluğu görevi 2016 Haziran ayında giyim markası RAMSEY’i de bünyesinde barındıran Gürmen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür’e verildi.

Foto: Depophotos - Remzi Gür

Foto: Depophotos – Remzi Gür

KÖŞK 2009’DA SATILDI

Halis Toprak tarafından 1977’de kurulan Toprak Holding’in yönetimine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) 2009 yılında el koydu. TMSF Bünyesine geçen Toprak Holding taşınmazları arasında Aslanlı Köşk de bulunuyordu. Köşk 2009 yılında ünlü giyim markası Ramsey’in de sahibi iş adamı Remzi Gür tarafından 23,8 milyon TL’ye satın alınmış, köşkün tapusu 2011 yılında tescil edilmişti.

Foto: Depophotos - Halis Toprak

Foto: Depophotos – Halis Toprak

ASLANLI KÖŞK’ÜN ÖZELLİKLERİ

Aslanlı Köşk’ün bulunduğu parseldeki 8.721,73 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde köşkün kendisi, misafirhane ve eski eser bir bina bulunuyor. 1173 metrekare kullanım alanlı Köşk'te, bodrum, zemin kat ve 1 normal kat yer alıyor.

Bodrum katta ana mutfak bölümü, personel odası, depo, çamaşırhane, wc, hamam, sauna ve kapalı havuz bölümleri yer alıyor. Zemin katta, giriş holü, oturma ve yemek odası bölümleri, mutfak ve mescit bölümü bulunuyor. 1. normal katta merdiven holü, yemek ve oturma odası bölümleri, 1 adet şömine odası ile 2 adet yatak odası bölümleri yer alıyor.

Köşkün bitişiğindeki parselde bulunan 1.478,17 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde ise hizmetlilerin ikamet ettiği 2 adet bina ve 1 adet misafirhane mevcut. Birlikte kullanılmakta olan parseller arasında ayırıcı duvar bulunmuyor.

Foto: Sözcü

Foto: Sözcü

‘KUZEY GÜNEY’ DE ÇEKİLMİŞTİ

Köşkte daha önce başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Öykü Karayel’in başrollerini oynadığı 2011 ve 2013 yılları arasında yayımlanan Kuzey Güney dizisinin çekimleri de yapılmıştı. Köşkün sahibi iş adamı Remzi Gür, daha önce basına Alanlı Köşk’ü 7 yıldızlı otel yapmayı düşündüğünü açıklamıştı.
İLGİLİ HABERHalis Toprak vefat etti Halis Toprak vefat etti

HALİS TOPRAK KİMDİR?

İş hayatına Adana’da başlayan Toprak, 1977’de İstanbul’da Toprak İnşaat firmasını kurdu.  1992 yılında ana ortakları Toprak Grubu şirketleri olan Toprakbank kuruldu. Zararı özkaynaklarını aşan, mali bünyesi zayıflayan Toprakbank 2001 sonunda Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) kapsamına alındı. Halis Toprak, 32 yıl sürdürdüğü yönetim kurulu başkanlığını 2009’da oğlu Mehmet Toprak’a devretti. Aynı yıl Toprak Grubu’nun şirketlerinin tümünün yönetimine TMSF el koydu. Halis Toprak, Toprak Grubuna ait 22 şirketin ve 21 sanayi tesisinin yönetimini, Toprak Grubu'nun TMSF’ye olan borcunun tamamını ödeyerek geri aldı. Halis Toprak 29 Haziran 2012 tarihinde tekrar Toprak Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na geldi. Son olarak kendisinden 54 yaş küçük Nazlıcan Tağızade ile yaptığı kısa süreli evlilikle gündeme gelen Toprak, 3 Ocak 2016 tarihinde Fransa’nın Nice şehrinde kalp rahatsızlığından dolayı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

REMZİ GÜR KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Gür, 1953 yılında Kastamonu’da doğdu. İş hayatına üniversite öğrenimi için gittiği Londra’da RAMSEY’i kurarak başladı. 1985 yılında İngiltere'nin tekstil üzerindeki yükleri arttırmasıyla beraber birikimlerini Türkiye'de değerlendirme kararı aldı. RAMSEY markası büyüyerek Türkiye’nin önde gelen tekstil şirketlerinden biri oldu. Gür, Azerbaycan Devleti’nin petrol şirketi SOCAR ile 2013 yılında bir ortaklık anlaşması da imzaladı.

Son güncelleme: android-time 12:3819.10.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more