Reklamsız Sözcü

Devlet Bahçeli ‘yeni anayasa’ya ‘tamam’ dedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'yeni anayasa için' Çankaya Köşkü'nde Başbakan'la görüştü. Görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada Bahçeli "Görüşme olumlu geçmiştir. İnşallah çok kısa süre içerisinde (yeni anayasa taslağı) Meclis'e sunulmuş olacaktır" dedi. Başbakan Yıldırım ise "Haftaya Meclis'te olacak" diye konuştu. Binali Yıldırım metinde 'Partili Cumhurbaşkanı' olacağını belirterek "yaz başında bir referandum olabilir" dedi.

android-time 14:11 1 Aralık 2016
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'yeni anayasa için' Çankaya Köşkü'nde Başbakan'la görüştü. Görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada Bahçeli "Görüşme olumlu geçmiştir. İnşallah çok kısa süre içerisinde (yeni anayasa taslağı) Meclis'e sunulmuş olacaktır" dedi. Başbakan Yıldırım ise "Haftaya Meclis'te olacak" diye konuştu. Binali Yıldırım metinde 'Partili Cumhurbaşkanı' olacağını belirterek "yaz başında bir referandum olabilir" dedi.

Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri kapsamında Çankaya Köşkü’ne çıkan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Başbakan Binali Yıldırım’la bir araya geldi. İki lider görüşmenin ardından ortak açıklama için kameralar karşısına geçti. İlk olarak söz alan MHP lideri Bahçeli “Görüşme olumlu geçmiştir. İnşallah çok kısa süre içerisinde (yeni anayasa taslağı) Meclis’e sunulmuş olacaktır” dedi. Başbakan Binali Yıldırım ise MHP ile mutabık kalınan metnin haftaya Meclis’e sunulacağını kaydetti. Yıldırım, değişiklikte seçilen Cumhurbaşkanı’nın partisiyle ilişkisinin süreceğini söyledi. Yıldırım, “Değerli basın mensupları MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de ifade ettiği gibi anayasada sınırlı bir değişiklik yapılması konusu bir süredir memleketimizin gündemindedir. Son gözden geçirmeler de yapılacak ve önümüzdeki hafta AK Parti olarak anayasa değişiklik teklifimizi TBMM’ye sunmuş olacağız. Ondan sonraki iş meclisimizin iradesidir. 330’u aşan bir kabulle geçmesi gerekiyor ki ondan sonra referandum süreci başlasın. Referandum süreci de milletimizin kararıdır. Ülkenin gündeminin artık sistem tartışmasıyla zaman kaybetmesini istemiyoruz. Önümüzdeki hafta teklifi TBMM’ye sunacağız” diye konuştu.

‘PARTİLİ CUMHURBAŞKANI’ VE REFERANDUM

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği ile ilgili en çok merak edilen ayrıntıyı da paylaştı. Yıldırım, Hazırlanan taslak metinde Cumhurbaşkanının seçilirse eğer partisiyle ilişiğinin kesilmesinin yer almadığını açıkladı ve yaz başında bir referandum olabileceğini sözlerine ekledi.

DEVLET BAHÇELİ’NİN AÇIKLAMASI

“Sayın Başbakanımızla zaman zaman bir araya gelerek ortak uzlaşı noktasında çaba sarf edilmiştir. Bugünkü görüşmemiz de son değerlendirmeler ışığında olumlu geçmiştir. İnşallah TBMM’ye bir metin sunulmuş olacaktır. Bu metin, artık TBMM’nin değerlendirmesi ışığında sonuçlandırıldığı takdirde hayırlı sonuçlar vereceğini temenni ediyorum.”

İŞTE BİNALİ YILDIRIM’IN AÇIKLAMASI

Anayasada sınırlı değişiklik yapılması konusu bir süredir memleketimizin gündemindedir. Birlikte yürüttüğümüz müzakereler belirli bir olgunluğa erişmiştir. Son gözden geçirilmeler de yapılacak ve önümüzdeki hafta inşallah AK Parti olarak anayasa değişikliği teklifimizi sunmuş olacağız. Tabii ondan sonraki iş meclisimizin iradesidir. Mecliste 330’u aşan bir kabulle geçmesi gerekiyor ki ondan sonra referandum süreci başlasın. Referandum süreci de milletin kararıdır. Ülkemiz milletimiz için inşallah hayırlı bir karar olacaktır diye düşünüyoruz. Biz niyet hayr, akıbet hayr anlayışıyla hareket ettik. Ülkenin gündeminin artık sistem tartışmasıyla zaman kaybetmesini istemiyorum, yapılmak istenen değişiklik bellidir. 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çıkmaza girmesiyle birlikte cumhurbaşkanının halk tarafından doğrudan seçilmesi anayasaya girmiş ve ondan sonraki seçimlerde de cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin doğrudan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Mevcut durumun anayasa ile uyumlu hale gelmesi, icra ve yasamanın yetkilerinin sınırlarının çok daha net bir şekilde belirlenmesi, parlamentonun güçlenmesi, icranın istikrarı ve güveni sağlayacak tesisi için bu şekilde değişiklik elbette ki geleceğimiz için çok yerinde bir karar olacak.

Soru: Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisi üyelikle mi sınırlı olacak?

Değerli arkadaşlar, bu değişiklikte cumhurbaşkanının eğer seçilirse partisiyle ilişiği devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur. Mevcut anayasada partisiyle ilişiği kesiliyor hükmü var, yeni düzenlemeyle devam edecek…

Soru: Meclis’e sunulacak olan metinde MHP’nin imzaları olacak mı?

Hayır AK Parti kendi anayasa değişikliği olarak bu teklifi sunacak. Şüphesiz sunacağımız bu teklif MHP’nin de üzerinde mutabık kaldığı veya müzakere edip uzlaştığımız metin olacak. Dolayısıyla, Meclis görüşmelerinde buna göre de işlem görecek.

Soru: Son gözden geçirmelerden bahsettiniz…

Bu detaylarla milleti meşgul etmeyelim, usül, şekil, yazım olarak bazı konuların gözden geçirilmeye ihtiyacı var. Bir iki gün içerisinde de arkadaşlarımız bunları, sayın genel başkanın ve bizim bakış açımızı göz önüne alarak tamamlamış olacak.

Soru: Referandumdan sonra seçim yapılacak mı?

Seçim kanunun anayasada yeri yok, bütün detaylar açıklandığında ne var ne yok vatandaşlarımız bunu bilecekler. Biz demokratik düzenin unsurlarıyız, gizli saklı bir şey olmaz. Her şey milletin gözü önünde olmaktadır. Tabii ki meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra, 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra 60 gün süre daha ilave edebilirsiniz, yazın başında inşallah böyle bir durum olabilir. Seçim diye bir şey söz konusu değil. Vatandaş artık işine baksın. Milli sorunumuz haline gelen FETÖ terör örgütüyle içeride dışarıda mücadele etmek gibi bir işimiz de var.

İLGİLİ HABERDolar da euro da rekor kırdıDolar da euro da rekor kırdıİLGİLİ HABERErdoğan'dan yeni anayasa açıklaması: İfade sıkıntısı yokErdoğan'dan yeni anayasa açıklaması: İfade sıkıntısı yok
Son güncelleme: android-time 19:0801.12.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more