Sözcü Plus Giriş

CHP, Başbakan’a SÖZCÜ’yü sordu

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Başbakan Binali Yıldırım’a SÖZCÜ gazetesine karşı "Neden ayrımcılık yapıldığını" sordu.

Sözcü Ankara
15:15 -
CHP, Başbakan’a SÖZCÜ’yü sordu

Pekşen, Başbakan Yıldırım tarafından yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, THY uçaklarında SÖZCÜ’nün dağıtılmamasını ve kamu ilanlarının verilmemesini eleştirdi. Pekşen’in önergesi şöyle:

“Anayasanın 28. maddesine göre, basın hürdür, sansür edilemez… Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır. Yine Anayasanın 29. maddesinde yer alan “haber, düşünce ve kanaatlerin serbestçe yayımlanmasını engelleyici veya zorlaştırıcı siyasal, ekonomik, malî ve teknik şartlar koyamaz” hükmüne rağmen, Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerine karşı bizzat yürütme organının etkisiyle ayrımcılık yapılmaktadır. Meydanlarda sürekli kardeşlik, birlik, dayanışma vurgusu yapılmasına rağmen, demokrasinin çok önemli bir dayanağı olan medyaya yönelik yapılan ayrımcılık, dağıtımından, kamu ilanları verilmemesine kadar değişik açılardan devam etmektedir. Anayasa halkın özgür bir biçimde haber almasına ve haber, düşünce ve kanaatlere serbestçe ulaşmasına hükmetmesine rağmen, halen THY uçaklarında Sözcü ve Cumhuriyet gibi gazetelerin dağıtılmaması, kamu ilanları verilmemesi çok ciddi bir Anayasal hak ihlalidir. Bu çerçevede

1)-Türkiye genelinde en fazla satış yapan Sözcü ve Cumhuriyet gibi gazetelerinin THY uçaklarında halen dağıtılmamasının sebepleri nelerdir?

2)-En fazla satış yapan bir gazeteye kamu ilanı verilmemesinin sebepleri nelerdir?

3)-En fazla satış yapan bir gazeteye ulusal bayramlarda kutlama ilanı verilmemesinin sebepleri nelerdir?

4)- En fazla satış yapan bir gazeteye kamu ulusal açılışlarıyla ilgili ilan verilmemesinin sebepleri nelerdir?

5)-Bazı gazetelere karşı, dağıtımının engellenmesi, dağıtımında ayrımcılık yapılması ve kamu ilanları verilmemesiyle yapılan ayrımcılık ne zaman son bulacaktır?

6)- Anayasaya göre “Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır” hükmüne, ne zaman işlerlik kazandırılacaktır?”

Son güncelleme: 15:30 23.08.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more