Reklamsız Sözcü

Çocuklar öldü… Peki diğer yurtlarda durum ne?

Sozcu.com.tr yurtlarla ilgili gençlerin ve çocukların yaşadığı sıkıntıları defalarca haber yaptı. Dün gece Adana'dan gelen haber ile yurt skandalları gerçeği bir kez daha tokat gibi Türkiye'nin yüzüne çarptı. Peki diğer yurtlarda durum ne?

Turgut ERAT
android-time 13:00 30 Kasım 2016
Çocuklar öldü… Peki diğer yurtlarda durum ne?
Sozcu.com.tr yurtlarla ilgili gençlerin ve çocukların yaşadığı sıkıntıları defalarca haber yaptı. Dün gece Adana'dan gelen haber ile yurt skandalları gerçeği bir kez daha tokat gibi Türkiye'nin yüzüne çarptı. Peki diğer yurtlarda durum ne?

Türkiye dün Adana’dan gelen, 11’i öğrenci 12 kişinin feci şekilde yaşamını yitirdiği facia haberiyle sarsıldı… Ciğerimizi yakan bu olayla birlikte gençlerimizin bitmek bilmeyen yurt sıkıntıları bir kez daha gündeme geldi. Öğrencilerin benzer sıkıntılarını Sözcü daha önce defalarca gündeme getirmişti. Peki o yurtlarda sorunlar çözüldü mü? İşte gençlerin “tehlike geliyor” feryadının yükseldiği ve Sözcü’nün manşete taşıdığı o yurtlardan bazıları;

İLGİLİ HABERAdana Aladağ'da öğrenci yurdunda yangın faciasıAdana Aladağ’da öğrenci yurdunda yangın faciası

4 GÜN İÇİNDE İKİ KIZ ÖĞRENCİ KAÇIRILDI

Bu korkunç ihbar Sozcu.com.tr’nin 0549 807 27 99 numaralı WhatsApp İhbar Hattı’na geldi. Genç kızlar, 4 gün içinde iki kız öğrencinin kaçırıldığını söylüyordu.

zonguldak-1000

Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversite’sinde eğitim gören 1600 kız öğrencinin kaldığı KYK’ya ait Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu’ndaki bu dehşet iddiayı Sozcu.com.tr manşete taşıdı. İhbarın hemen ardından öğrenciler sokağa çıkarak yurda girmeme eylemi yaptı.

 

“YURT MÜDÜRÜ KIZLARI SUÇLADI

Yurtta kalan kız öğrenciler, yurt müdürünün kaçırılan kızları suçladığını iddia etti. 4 saat süren eylem, İl Emniyet Müdürü Osman Ak’ın, bina önüne polis ekibi koyarak öğrencilere güvenliklerini sağlayacakları sözü vermesi üzerine sona erdi. Türkiye bu konuyu her sabah saat 10:00’da Sozcu.com.tr’den canlı yayınlanan TUR’GOOD’ MORNING’te tartıştı.

DRONE İLE KIZ ÖĞRENCİLERİ RÖNTGENLEDİLER

Bu kez Sözcü WhatsApp İhbar Hattı’na Zeytinburnu’ndaki Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’ndaki öğrenciler ulaştı. “Bize yardım edin. Yurt giriş kapısının durağa çok uzak olmasından dolayı karanlık yolda taciz ediliyoruz. Sarhoşlar bazı kızları kaçırmaya kalktı. Hatta yatakhanelerimiz drone (kameralı helikopter) ile röntgenleniyor” diyorlardı.

 

Kızlara mikrofon uzattık. Gençlerin istediği tek şey Zeytinburnu metrobüs durağına 10 adım mesafede olan yurt duvarına bir kapı yapılmasıydı… Ana kapının çok uzak ve karanlık bir yolda olduğundan dolayı taciz edildiklerini iddia ediyorlardı. Yurt yönetimine defalarca dilekçe yazan öğrenciler olumlu bir sonuç alamamıştı.

723 ADIMLIK TACİZ YOLU

Metrobüsten inip 10 adım ile yurda ulaşan öğrenciler talep ettikleri yerde kapı olmadığı için ana kapıya doğru ıssız yollardan yürüyor. Turgut Erat adımlarını sayarak yürümeye başladı. 1-2-3-4….. tam 723 adım sonra yurdun ana kapısına ulaştı. Tepki çığ gibi büyüyünce okul yönetimi otobüs duraklarına en yakın noktaya öğrenciler için giriş kapısı açtı. Polis, kız öğrencileri röntgenleyen drone kullanıcısını yakalayıp gözaltına aldı. Röntgenci ilk sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

KÜFLÜ YEMEK EYLEMİ

Bu kez 0549 807 27 99 numaralı Sözcü WhatsApp İhbar Hattı'na Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı İstanbul Maçka’da bulunan Abdi İpekçi Erkek Öğrenci Yurdu’nun öğrencileri ulaştı. Öğrenciler kendilerine küflü yemek yedirildiğini şikayet edenlerin ise okuldan atılmak ile tehdit edildiğini iddia etmişti. Haberin manşete taşınmasının ardından yetkililer iddialarla ilgili soruşma başlattı.

 

ÇIĞLIK YURDU

Bu kez ihbar hattına insanın kanını donduran bir video geldi. Kocaeli’de Merkez Kız Yurdu önünde camdan bir kız öğrencinin “kurtarın bizi taciz ediliyoruz” diye bağırdığı video sonrası ortalık ayağa kalktı. Muhalefet partileri yurda gelip incelemelerde bulundu. Olay ile ilgili soruşturma açıldı. Çığlık Türkiye gündemine oturunca yayın yasağı geldi.

EYLEMLER DİĞER İLLERE SIÇRADI

Önce Antalya, ardından Zonguldak ve sonrasında Elazığ’da üniversite öğrencileri yurt protestolarına başladı. Elazığ KYK Ahmet Kabaklı Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrenciler yemek, ulaşım ve internet konusunda sorunlar yaşandığını öne sürerek yurt yönetimini protesto ettiler. Antalya'da yurt şartlarını beğenmeyen öğrenciler isyan etmiş, yurt önünde protesto gösterisi yapmıştı. Bu olayın üzerinden sadece bir gün geçmeden bu seferde Zonguldak'ta Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencileri de isyan bayrağını açmıştı. Fırat Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler ise yemek, ulaşım ve internet konusunda sorunlar yaşandığını öne sürerek, yurt yönetimini protesto etti.

Son güncelleme: android-time 13:0130.11.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more