Reklamsız Sözcü

Çözülme operasyonlarında tutuklu polis sayısı 160 oldu

İstanbul'da, FETÖ'nün emniyet ayağına yönelik düzenlenen "Çözülme" operasyonlarında gözaltına alınan polislerden 61'i daha tutuklandı. Tutuklanan polislerin sayısı 160'a çıktı.

Habip ATAM
android-time 10:14 18 Ekim 2016
Çözülme operasyonlarında tutuklu polis sayısı 160 oldu
İstanbul'da, FETÖ'nün emniyet ayağına yönelik düzenlenen "Çözülme" operasyonlarında gözaltına alınan polislerden 61'i daha tutuklandı. Tutuklanan polislerin sayısı 160'a çıktı.

İstanbul’da çözülme 1 ve 2 operasyonlarında gözaltına alınarak tutuklananların sayısı 160’a ulaştı. Aralarında emniyet müdürlerinin de bulunduğu şüphelilerin telefonlarında örgütün gizli yazışma programı Bylock bulunduğu öğrenildi.

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında önceki hafta önemli bir operasyona imza attı. FETÖ’nün kriptolu gizli yazışma programı Bylock kullandıkları belirlenen 166 emniyet müdürü-amiri ve komiserin yakalanması için İstanbul ve farklı illerde geniş kapsamlı baskınlar düzenlendi. ‘Çözülme 1’ adı verilen ilk operasyonda 120 polis yakalanırken, 46’sı adreslerinde bulunamadı. Ekipler operasyonun ikinci dalgasında 125 komiser yardımcısı ve polisi yakalama için çalışma başlattı. Çözülme 2 adı verilen operasyonda çok sayıda adrese giren ekiple aralarında komiser yardımcılarının da bulunduğu 73 polisi gözaltına aldı.

99 POLİS TUTUKLANMIŞTI

Çözülme 1 ve Çözülme 2 operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden 103’ü geçtiğimiz hafta adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 99’u tutuklanırken, etkin pişmanlıktan yararlanarak “itirafçı” olan 4 kişi adli kontrol kaydıyla serbest bırakıldı . Aralarında 3.sınıf emniyet müdürü Hasan Taşkıran ve 4. Sınıf emniyet müdürleri Dinçer Ay, Timur Bunlu, Sultan Ahmet Demirci ve Oğuzhan Karaçoban’ın da bulunduğu şüpheliler Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

61 TUTUKLAMA

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 65 şüpheli de önceki gün adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 61’i tutuklanırken itirafçı olan 4 polis için adli kontrol kararı verildi. Çözülme 1 ve 2 operasyonlarına gözaltına alınan 198 şüpheliden 160’şı tutuklanırken 30 şüphelinin ise işlemlerinin devam ettiği öğrenildi. Erkin pişmanlıktan yararlanarak serbest kalan polis sayısı ise 8 oldu.

BYLOCK’UN BABASI

Her iki operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin isimleri MİT’in ele geçirdiği ByLock serverinden belirlendiği öne sürüldü. İstanbul Polisi tarafından gözaltına alınan ve ByLock’un babası olarak bilinen kripto uzmanı İhsan Taşkın’ın ifadesinin de operasyonda etkili olduğu öğrenildi. Bilişim uzmanları tarafından sorgulanan eski TÜBİTAK Başuzmanı ve Matematikçi Taşkın, ifadesinde Bylock’la ilgili bazı bilgiler verdi. Şifreleme ve kripto üzerine Avrupa’da eğitim alan Taşkın'ın verdiği bilgilerle gözaltına alınan bazı polislerin isimlerine ulaşıldığı öğrenildi. MİT ve polis listesinin örtüştüğü belirtilirken, kripto uzmanının verileri sayesinde, ByLock yazışma içeriklerine de ulaşıldığı iddia edildi.

Son güncelleme: android-time 11:2618.10.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more