Reklamsız Sözcü

Darbe toplantısı yapılan evde darbecinin parmak izi bulundu

FETÖ imamı Adil Öksüz’ün subaylarla toplantı yaptığı ev incelendi. Evde, Akar’dan darbe bildirisini okumasını isteyen subayın parmak izi bulundu...

Asuman ARANCA
android-time 05:55 18 Ekim 2016
Darbe toplantısı yapılan evde darbecinin parmak izi bulundu
FETÖ imamı Adil Öksüz’ün subaylarla toplantı yaptığı ev incelendi. Evde, Akar’dan darbe bildirisini okumasını isteyen subayın parmak izi bulundu...

Darbe girişimi sonrası gizli tanık olan ve İzmir'de ifade veren bir general, halen aranan ‘Hava Kuvvetleri imamı' Adil Öksüz ile birlikte ‘'Darbe toplantısı'' yaptıklarını açıkladı, toplandıkları evin adresini de verdi. Evde yapılan incelemede alınan parmak izlerinden biri, darbeci Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık'ın parmak izleriyle eşleşti. Harmancık, Akıncı Üssü'nde “Ölümü göze aldık'' diyerek Hulusi Akar'dan ‘'Yurtta Sulh Konseyi'' imzalı darbe bildirisini okumasını istemişti.

TEBLİĞ EDEN ‘İMAM' ADİL ÖKSÜZ

Gizli tanık olan generalin ifadesine göre, Adil Öksüz, YAŞ üyesi Akın Öztürk, Kuzey Deniz Saha Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, Genelkurmay Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç ile Ramazan Bayramı tatili süresince Ankara'da bir villada buluştu.
12adiloksuz15cm11

Darbeye katılacak komutanlar, teker teker çağırılıp görevleri tebliğ edildi. İfadenin ardından harekete geçen savcılık, adresi tespit etti, polis de villadan parmak izi örnekleri aldı. Parmak izleri karşılaştırıldı. İzlerden biri, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Harmancık'ın parmak izi ile eşleşti.

AKAR'A BİLDİRİYİ OKUTMAK İSTEMİŞTİ

Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, mağdur sıfatıyla verdiği ifadede, Tuğamiral Harmancık'ın, kendisinden darbe bildirisini okumasını istediğini söylemiş ve “Ömer, elinde 2 yapraktan oluşan bir metni okudu ve ardından bana uzatarak ‘Komutanım siz bunu imzalayıp TV de okursanız her şey çok güzel olacak'' dedi. Ömer, Meclis bombalanırken, ölümü göze aldıklarını söylüyordu” demişti.
01harmancik111

Bu arada yapılan soruşturmada, 15 Temmuz gecesi, Org. Hulusi Akar ile kuvvet komutanlarının rehin tutulduğu Ankara'daki Akıncı Üssü'nde, örgütün ‘Hava Kuvvetleri imamı' Adil Öksüz'ün yanı sıra, 6 sivilin daha olduğu ortaya çıktı. Bu isimlerden 5'i tutuklandı, 16 Tummuz'da serbest bırakılan Öksüz dışındaki bir sivil imam ise aranıyor.

Son güncelleme: android-time 08:0318.10.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more