Reklamsız Sözcü

Erzurum ve Zonguldak’ta ‘zehir’ alarmı

Erzurum'daki hava kirliliği sağlığı tehdit edecek noktaya ulaştı. 27 Kasım gecesi ölçülen değerler, ülke ortalamasının 7 katı, AB ortalamasının 10 katı fazlasını gösteriyor. Bu tehlikeli verilerin, kömürle ısınmanın bir sonucu olduğunu belirten AKP'li milletvekili Mustafa Ilıcalı; "Kömür değil doğalgaz yardımı gerekiyor" dedi.

android-time 11:07 29 Kasım 2016
Erzurum ve Zonguldak’ta ‘zehir’ alarmı
Erzurum'daki hava kirliliği sağlığı tehdit edecek noktaya ulaştı. 27 Kasım gecesi ölçülen değerler, ülke ortalamasının 7 katı, AB ortalamasının 10 katı fazlasını gösteriyor. Bu tehlikeli verilerin, kömürle ısınmanın bir sonucu olduğunu belirten AKP'li milletvekili Mustafa Ilıcalı; "Kömür değil doğalgaz yardımı gerekiyor" dedi.

Erzurum’da hava kirliliği için tehlike çanları çalıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hava Kalitesi İzleme İstasyonları’nın yaptığı ölçümlere göre, Erzurum’da 27 Kasım gecesi partikül madde miktarı, bir metreküp havada 512 mikrogram oldu. Bu değerler Türkiye’nin 7, AB ortalamasının ise 10 katı.

hava-kalitesi-harita

Türkiye’nin 81 ilinde hava kalitesi ölçümü yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’nın 195 hava kalitesi ölçüm istasyonları, Zonguldak için de sağlık açısından ‘zehir’ sinyali verdi. Zonguldak'ın hava kalite indeksi yaşlılar, çocuklar ve solunum rahatsızlığı olanları etkileyecek seviyelerde çıktı ve haritada özellikle Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin hava kirliliği ölçümlerinde ‘hassas’ noktaya ulaştığı gözleniyor. Erzurum’daki hava kirliliğinin ise kömür kullanımının bir sonucu olduğunu belirten AKP’li Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı çağrı yaptı: Kömür değil doğalgaz yardımı gerekiyor.

ak-parti-erzurum-milletvekili-mustafa-ilicali

Erzurum’da en son 16 Kasım gecesi kar yağışının ardından etkili olan Sibirya soğukları, beraberinde hava kirliliğini getirdi. Erzurum’un havasını 3 ayrı istasyonla takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ölçüm sonuçları tehlikeyi gözler önüne serdi. 27 Kasım günü merkez ilçe Yakutiye’de gece yarısı yapılan ölçümde Partikül madde miktarı bir metreküp havada 512 mikrogram oldu. Kirliliğin Yakutiye ve Aziziye’de yaşayanlar için sağlığı tehdit eder düzeye ulaştığı ölçümlerle ortaya çıktı. Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonları’nın verilerine göre partikül madde oranı akşam saatlerinden itibaren artmaya başlıyor, saat 24.00’te rekor seviyeye ulaşıyor. Partikül madde oranının ülkemizde ortalama 80, AB ülkelerinde ise 50 mikrogram olması öngörülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarının hazırladığı değerlendirmeye göre ölçüm değerleri 301 ile 500 arasında olması halinde sağlık alarmı verilmesi gerektiği belirtilerek, “Herkes daha ciddi sağlık etkileri ile karşılaşabilir” deniliyor.

erzurum-havahava-kirliligi

ILICALI: KÖMÜR DEĞİL DOĞALGAZ YARDIMI GEREKİYOR

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yılda 7 milyondan fazla kişinin erken ölümüne neden olarak hava kirliliğinin gösterildiğine dikkati çeken Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, özellikle akşam saatlerinde kirlilikten vatandaşın nefes almakta zorlandığını belirtti. Kirliliğin kömürden kaynaklandığına işaret eden Ilıcalı, konuyu Ankara’nın gündemine taşıdı. Konuyu Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüştüğünü belirten Mustafa Ilıcalı şunları söyledi:

erzurum-1

“Şehrimizde özellikle akşamları nefes alamayacağımız derecede bir hava kirliliği olduğunu fark ettim. Bunun üzerine kirliliğin ölçüm değerlerini araştırdım. Çevre Bakanlığımızın gözlem istasyonlarındaki verilerine baktım ve gördüm ki, benim somut olarak hissettiğim hava kirliliği ölçümlerde de çıkıyor. Erzurum için hazırlanan hava kirliliği raporlarını araştırıp inceledim. Yakıt olarak kullanılan kömür muazzam bir hava kirliliği yapıyor. Şehir merkezi çukur bir alanda yerleşmiş durumda. Şehrimizi bu tehlikeden kurtarmak için kömür değil doğalgaz yardımı gerekiyor. Durumu acil olarak Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile paylaştım. Konunun gündeme alınması gerektiğini talep ettim. Sağolsun Sağlık Bakanı Recep Akdağ bey, konuya olumlu yaklaşarak bu sorunu Bakanlar Kurulu gündemine getireceğini söyledi.”

İLGİLİ HABERErzurum'da yılın ilk kar topu!Erzurum’da yılın ilk kar topu!

DHA

Son güncelleme: android-time 13:1829.11.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more