Reklamsız Sözcü

Facianın yüzümüze çarptığı gerçek: Güvenlik önlemi alamıyoruz!

Adana'daki yurt yangını faciası gözleri, hayatımızdaki 'güvenlik önlemlerine' çevirdi. Ortaya çıkan son durum ise "yangın merdivenleri kilitli, sığınaklar 'sığınak' değil... İşte ibretlik tablo...

android-time 10:30 30 Kasım 2016
Facianın yüzümüze çarptığı gerçek: Güvenlik önlemi alamıyoruz!
Adana'daki yurt yangını faciası gözleri, hayatımızdaki 'güvenlik önlemlerine' çevirdi. Ortaya çıkan son durum ise "yangın merdivenleri kilitli, sığınaklar 'sığınak' değil... İşte ibretlik tablo...

Türkiye dün akşam Adana’dan gelen facia haberi ile sarsıldı. Adana’nın Aladağ İlçesi’nde 3 katlı bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında, 11’i kız öğrenci ve 1 görevli olmak üzere 12 kişi yaşamını yitirdi. 22 öğrenci de yaralandı. Büyük bölümü ahşap olan binada yanarak ölenlerin cesetleri, itfaiye ekipleri tarafından binadan çıkartıldı.  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, ‘binadaki yangın merdivenin kilitli olduğunu ve yangın sırasında bu merdivenin kullanılamadığını” söyledi. Bu açıklama ise güvenliğimiz için acı gerçeği bir kez daha yüzümüze çarptı.

SIĞINAK VE YANGIN MERVİDENİ KÜLTÜRÜMÜZDE YOK!

Facianın ardından sosyal medyada yurt genelindeki öğrenciler de kendi yurtlarındaki ‘güvenliğe’ dikkat çekti.

İLGİLİ HABERSosyal medyada Adana'daki yurt yangını sonrası 'Yangın merdiveni' paylaşımları: Bizimkisi de kilitliSosyal medyada Adana’daki yurt yangını sonrası ‘Yangın merdiveni’ paylaşımları: Bizimki de kilitli

Öğrenciler, yurt binalarının yangın merdivenlerinin “açık mı yoksa kapalı mı” olduğuna ilişkin yoklama yaptı. Ortaya ise “hepsi şansa yaşıyor” sonucu çıktı.

FOTO: Sığınağa yönelen bazı vekiller, sığınağın kapısının kilitli olduğunu görmüş, uzun uğraşlar sonucu kapının kilidi bularak açılabilmişti.

Sığınağa yönelen bazı vekiller, sığınağın kapısının kilitli olduğunu görmüş, uzun uğraşlar sonucu kapının kilidi bularak açılabilmişti.

MECLİS’İN SIĞINAĞI BULUNAMAMIŞTI!

15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki sığınağın atıl vaziyette olduğu ortaya çıktımıştı. TBMM'nin bombaların hedefi olduğu saatlerde yaşananlar, olağanüstü durumda acil harekât planı eksikliğini de ortaya çıkardı. Başkan ve milletvekillerinin sığınağa ulaştırılamaması, savaş benzeri bir durum için Meclis'te acil durum planı sıkıntısı yaşandığını gösterdi. Darbe girişimini haber alır almaz Meclis'e gelen milletvekilleri genel kurul salonuna girmek istemiş, ilk etapta genel kurul salonunun anahtarları bulunamamıştı. Bir süre sonra anahtarlar bulunmuş  ancak bu kez de ışıkları yakacak, ses sistemini açacak teknisyen bulunamamıştı. Sonradan Meclis'te o saatte nöbetçi olmadığı için bu aksiliklerin yaşandığı açıklanmıştı. Yani 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi olmasaydı, Meclis’in aslında bir ‘sığınağının olmadığı’ hiç gün yüzüne çıkmayacaktı.

İLGİLİ VİDEODarbe gecesi TBMM'deki Milletvekilleri sığınağa böyle girmiştiDarbe gecesi TBMM’deki Milletvekilleri sığınağa böyle girmişti

Birçok vekil sığınağın koridorunda oluşturulan alanda gelişmeleri takip edebilmişti.

Birçok vekil sığınağın koridorunda oluşturulan alanda gelişmeleri takip edebilmişti.

Sonradan kapısı açılabilen sığınağın aslında ‘sığınak’ olmadığını ise  MHP’li Oktay Vural, “Sığınak var diye aşağı indik ama sığınak yoktu. Çünkü burası TBMM. Gazi Meclis. Savaşı yönetmiş. Sığınak denen yerde doğalgaz boruları var. Giriş çıkış neresi belli değil. Onlar dahi belli değil” diye anlatmıştı.

SADECE RESMİ KURUMLAR DEĞİL!

Sosyal medyadan gelen ‘ihbarlar’ yangın merdiveni ve sığınak sorununun sadece resmi ya da resmi denetime tabi kurum binalarında olmadığını, çok katlı apartmanlarda bile yangın merdivenlerinin ‘kilitli’ olduğunu ortaya çıkardı.

Son güncelleme: android-time 10:5630.11.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more