Reklamsız Sözcü

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, o geceyi anlattı!

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, 15 Temmuz darbe gecesi yaşadıklarını Meclis’te anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmir’den İstanbul’a gelmesi için daveti olmadığını açıklayan Dündar, Erdoğan’ın büyük risk alarak kendi kararıyla geldiğini anlattı.

Veli TOPRAK
android-time 20:43 18 Ekim 2016
Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, o geceyi anlattı!
Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, 15 Temmuz darbe gecesi yaşadıklarını Meclis’te anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmir’den İstanbul’a gelmesi için daveti olmadığını açıklayan Dündar, Erdoğan’ın büyük risk alarak kendi kararıyla geldiğini anlattı.

TSK'daki Fetöcülerin ‘sızmanın ötesinde' olduğunu kabul eden Dündar, kendi emir subayının da Fetöcü çıktığını ve halen arandığını kaydetti. Dündar, TBMM Komsiyonu'na yaklaşık 3 saat bilgi verdi ve şöyle dedi:

4 KİŞİYE ULAŞAMADIM

Cuma akşamı 18.15 sırasında ordu karargahında ayrıldım. Konuta geçtim. Misafirimiz vardı, 21.40 civarında, İstanbul Emniyet Müdürü aradı. ‘Normal olmayan ve askerlerin karıştığı olaylar olduğunu' ifade etti. Bilgim olup olmadığını sordu. Araştırma yapıp döneceğimi ifade ettim. Nöbetçi heyeti aradım, rapor edilmesini istedim. Emniyet müdürü tekrar aradı. Boğaz köprüsü üzerinde askerlerin olduğunu, bilgim olup olmadığını ifade ettiğinde bilgim olmadığını söyledim. Kendisine nerde olduğunu sorduğumda boğaz köprüsüne doğru gittiğini, köprünün ayağında buluşacağımızı ifade ettim. 22.20 sivil giysimle araçla köprüye doğru yola koyuldum. Olayı önleyeceğimi değerlendirmiştim. Rapor vermek için süt makamlara KKK Kurmay Başkanı, KKK, Genelkurmay 2. Başkanı ve Genelkurmay Başkanını aradım. 4 telefondan da cevap alamadım, sıkıntılı bir durum vardı.

FOTO: Zekeriya ALBAYRAK

FOTO: Zekeriya ALBAYRAK

ARAÇLA İLERLEDİM, ATEŞ AÇILDI

Karşıdaki araçlar (köprü) görüş mesafesindeydi. Kendi aracımla o araçlara doğru ilerledim. Oradaki teröristler havaya ateş etti. Tekrar emniyet müdürü yanına geldim. Ankara'daki bazı gelişmeleri duyunca olayı çapı zihnimizde canlandı.

Köprüye doğru giderken merkez komutanımızı aradım. Telefonla görüşemedim. Yardımcısı albayı aradım. Köprüye müdahale edilmesini istedim. Tümgeneral Yavuz Türkgenci aradım. Birliklerin ne durumda olduğunu rapor etmesini emrettim. 22.45 civarında Türkgenci geldi, vali de geldi. Olayın başlangıcında vali, emniyet müdürü üçümüz bir araya geldik.

FOTO: Zekeriya ALBAYRAK

FOTO: Zekeriya ALBAYRAK

SAHTE EMİR GİDİNCE KESİNLİK KAZANDI

İstanbul'da 5 birliğimizin bu darbe girişimine katıldığı bilgisini aldık. Derhal benim orduya bağlı 2 birlik daha var; Çorlu ve Gelibolu. Korgenerali aradım. Birliklerdeki hareketliliği öğrenmek istedim. Sahte emrin kendilerine ulaştığını söyledi. Darbe girişimi yüzde 100 kesinlik kazandı. İki kolordu komutanı da emri uygulamayacaklarını ifade ettiler. Kendilerine, birliklerine sahip olmalarını, İstanbul'a gelmemeleri konusunda emir verdim.

GÜVENLİ BÖLGEYE GEÇTİK

Çerkezköy'deki tugaya hazırlık yapmasını, emir verildiği takdirde İstanbul'a intikal etmeleri emrini verdim. 23.45 civarına kadar vali, emniyet müdürü, 3. Kolordu komutan vekili köprüde kaldık. Güvenli bir yer olması için başka bir bölgeye geçtik. İkinci yer değiştirme esnasında, temaslarımız devam etti. Darbeye karışan birliklerden hepsinin katılmadığını görünce içimiz rahatladı.

FOTO: Zekeriya ALBAYRAK

FOTO: Zekeriya ALBAYRAK

NECDET ÖZEL'LE GÖRÜŞTÜM

Necdet Özel görüştüm, 2-3 defa. Bazı konular gündeme getirildi. Resmin ne olduğunu görmek, kimlerin faaliyetlere katıldığını sordu. Nasıl gittiği, birliklerin katılımı gündeme geldi.

AÇIKLAMAYI VALİ İLE KARAR VERDİK

Valimizle televizyonda açıklama yapmamızın doğru olacağını değerlendirdik. Önce vali, sonra ben bildiğiniz açıklamayı yaptım. Saati hatırlamam mümkün değil. Ege ordu komutanı beni aradı: Orgeneral Abdullah Recep. Açıklamanın iyi olduğunu ifade etti. Kendisi de açıklama yapacağını ifade etti. KKK içinde hem onun hem benim temas halinde benden daha kıdemli kimsenin olmadığı ifade edilince, 2.3. ordu komutanın açıklama yapmasının uygun olacağı.. Telefon numaralarını valilik vasıtasıyla TV kanallarına ilettik. Benim açıklamanın yanında, onların açıklama yapması TSK'nın bunların yanında olmadığı yönünde halka güvence verdi.

İLGİLİ HABERDarbe Komisyonu'nda Adil Öksüz tartışması!Darbe Komisyonu’nda Adil Öksüz tartışması!

06.30'DA ERDOĞAN'IN YANINA GİTTİM

06.30 civarı…Cumhurbaşkanımızın geldiği havalimanına gidip, hem durum hakkında bilgilendirmek, deniz oyluyla önce karşıya sonra havalimanına geçtik. O ana kadar gelinen durum hakkında bilgi arz ettim. 7.30'dan sonra Başbakan ve Cumhurbaşkanımızın talimatlarını icra ettim. Bunlar, Akıncı üssünün uçaklar tarafından kullanılamaz duruma gelmesi, kontrolün ele alınması önem taşıyordu. 11.30 açıklama yaptığımız da sıkıntı kalmamıştı

SADECE TSK'YA SIZMADILAR

Sadece TSK'daki yapılanmayı ele alırsak olumlu neticeye ulaşmamız mümkün değil. TC içindeki tüm durumları, toplumun bir parçası olan TSK'da bundan etkilendi. Ortaokul çağlarında TSK'ya katılmadan önce aldıkları eğitim, mantık değerlendirmesi yapmadan kendi örgütüne itaat edecek bir yapıyla buraya gelmişler. Personel temini sıkıntılar, takip ve kontroldeki sıkıntılar dikkate alınmalı. TSK, 2000 yılından itibaren askeri lise ve harp okullarına alışı ÖSYM'ye bağladı. Biz sadece mülakatları yapıyorduk. 80'li yıllardan itibaren sızma arttı. 2000, 2010 yıllarında sızma oranı daha fazla olacağı için, o devrelerden katılan fazla olmuş olabilir.

ERDOĞAN'I DAVET ETMEDİM

(Cumhurbaşkanını İstanbul'a davet ettiğiz telefonu…) Hayır. Böyle görüşmem olmadı. 16 Temmuz sabahı havaalanına gittiğimiz de bilgi arzım oldu. Genelkurmay Başkanlığı'na vekalet için ikinci görüşme oldu. (Bahçeli referansı) Doğru değil.

İLGİLİ HABERÜmit Dündar: O gece Erdoğan ile görüşmedimÜmit Dündar: O gece Erdoğan ile görüşmedim

AKAR'IN KURTARILMASINA MÜDAHALEM OLMADI

(Genelkurmay Başkanını Akar'ın rehin durumdan kurtarılması) Kurtarılmasına bir müdahalem olmadı…06.30 gibi görevlendirmem oldu.

YURTTA SULH KONSEYİ KİMLER, FİKRİM YOK

Konseyin kimlerden meydana geldiği konusunda fikrim yok. Şu ana kadar da açıklığa kavuşmadı. Darbeden önceden bilgimiz yoktu.

BAKAN, BAŞBAKAN GÖRÜŞMEDİM

Başbakan, bakan, Cumhurbaşkanı kimseyle görüşmem olmadı. Havaalanında aldım direktifleri. Darbe yanlısı kimseyle görüşmedim, telkin olmadı. Dış bağlantı konusunu müsaade ederseniz cevaplamayayım.

BENİ GÜVENÇ ARADI

Kongeneral Yıldırım Güvenç beni aradı. Ankara'dan aldığım ikinci telefondu. Kendisi bana, Genelkurmay karargahı çatışma devam ettiğini, KKK karargahın darbecilerin elinde olduğunu, Mamak-4. Ordu'nun bazı kişiler tarafından kontrole alındığı…bilgisini verdi. Ankara'dan sorumlu olmasını, olayı koordine etmesini emrettim. (Güveç tutukluluğu hatırlatılınca) Masum suçlu diyemem. Neden içeride olduğunu bilmem mümkün değil.

DÜĞÜN DAVETİ ALMADIM, GİTMEDİM

(Üst rütbelilerin katıldığı düğüne neden gitmediği soruldu) Düğünden davetiye almadım, gitmedim. Bildiğim kadarıyla davetiye almadım.

EMİR SUBAYIM FETÖCÜ ÇIKTI

(Yaverler hep Fetöcü çıktı. Sizin çevrenizden yok mu) Benim emir subayım…Şu anda yakalanmadı. Kendisi Tuzla tarafında oturuyordu. FB orduevinde kalıyormuş. Yerimi tespit noktasında gayret sarf etmiş. 15-20 dk sora 4-5 kişi konutuma gelmiş, beni kontrol noktasında.

RİSK ALDI GELDİ

(Erdoğan'ı davet etmediyseniz neden açıklama yapmadınız şimdiye kadar) Herhangi bir düşünceyle yapmadım, gerekçem yok. İlk kez burada açıklıyorum.Cumhurbaşkanımız kendi karar verdi. Büyük risk alarak oraya geldi.

DARBE RİSKİ KALMADI

Darbe riskinin kalmadığını değerlendiriyorum. Darbeye girişenlerin, bu Fetö'ye yönelik çalışmalar titizlikle devam ediyor. Şu anda darbe riski olmadığını değerlendiriyorum. Savcılıklara 83 klasör gönderdik.

NEDEN ÖNE ÇEKTİLER

(Darbe neden 03.00'ten öne alınmış olabilir): Erkene alınması onlarda planlama, uygulama hatalarına neden oldu. Neden öne alındı, Genelkurmay Başkanımızın verdiği emrin etkili olduğunu düşünüyorum. Karargah içindeki emirlerin yayınlanması, darbenin ifşa olduğu, bir an önce harekete geçme noktasında endişe düşürdü.

80 TANKIN 20'Sİ ÇIKTI

(Tanklar nasıl köprüye gitti…) Durdurma anında durduracak imkan yoktu. Kendileri çıkarmış, kışla onların kontrolünde idi. Emniyet zaten durduracak imkanı yok. 80 civarında tank varken 20'si çıkmış. Elimizde tankı durduracak güç yoktu.

TUZCU SALİM'İN OĞLUSUNUZ

(Manisa Mv Selçuk Özdağ ‘Tuzcu Salim'in oğlusunuz. Bu kadar yoğun girişe sızma diyebilir miyiz?) Sızma…Geldiğimiz nokta sızmanın ötesinde. Başlangıçta sızarken, TSK'da etkin bir paralel yapı oldukları açık. İnkar etmek mümkün değil. Şahsi olarak, kimsenin buna göz yumduğunu kabul etmiyorum. TC'nin bütün kurumlarında aynı sızmayı dikkate aldığınızda önemli rakamlar tutuyor. Örgütün çok başarılı ve dikkatli çalıştığına bağlamakta yarar var. Hep en fazla 2-3 kişilik gruplar halinde çalışan bir örgüt. Bir kişi tespit edince 2 kişiye ulaşıyorsunuz.“

FİDAN DARBE HABERİ GETİRMEDİ

CHP'li komisyon üyesi Aytun Çıray, 15 Temmuz günü MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Genelkurmay karargahına gidişini gündeme getirerek, Ümit Dündar'a “MİT müsteşarının getirdiği istihbaratın kendisine asker içinden bir suikast yapılacağına dair ihbarı getirmiş, yani bir darbe istihbaratı değil. Bu konuda ne diyorsunuz” sorusunu yöneltti. Dündar da “İki kişi arasında geçen konuyu tam olarak bilmem mümkün değil. Ancak gelen bilgi darbeye yönelik olsaydı Sayın Genelkurmay Başkanımız tarafından daha farklı emirler verileceğini değerlendiriyorum” cevabını verdi.

 

Son güncelleme: android-time 21:2918.10.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more