Sözcü Plus Giriş

Askeri okullar kapatılmalı mı?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL kapsamında KHK'yla kapatılması kararlaştırılan askeri okullar hakkında konuşan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, "Harp okulları Osmanlı mirasıdır. Bunu Abdülhamit yapmadı. Türk ordusunun damarını kesiyorsunuz" dedi. Sozcu.com.tr'nin dün yaptığı 'Peki sizce askeri okullar kapatılmalı mı?' anketine bugün saat 23.00'e kadar 100 bin kişiden fazla katılım oldu. Anket sonuçlarına göre ise yüzde 97 ile 'Hayır. Kapatılmamalı' tercihi önde gidiyor. "Askeri okullarının" kapatılması kararı için siz ne düşünüyorsunuz?

Sozcu.com.tr
10:56 -
Askeri okullar kapatılmalı mı?

Askeri liselerin ve harp akademilerinin kapatılması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

CNN Türk’te katıldığı programda harp okullarının kapatılması kararına değinen İlker Başbuğ, “Harp okulları Osmanlı'nın mirasıdır. Bunu Abdülhamit yapmadı. Harp akademileri hayati önemdedir. Bunu anlamakta zorlanıyorum. Harp akademileri öğrencilerinin bir kısmı bu harekatın içinde yer almış. Sayın Cumhurbaşkanı'na suikast için giden özel tim mensuplarının büyük kısmı harp akademisi öğrencisi. Bu çocuklar maalesef, Cumhurbaşkanına yapılacak suikastin içinde yer almıştır. Bu kabul edilebilir bir şey değil, çıldırtıyor. Buradan hareket ederek, siz bu müesseseyi kaldırınca çözecek misiniz bu olayı. Türk ordusunun damarını kesiyorsunuz. Yapmayın bunu. Niye müesseseyi kaldırarak, bu sorunu çözebileceğinizi mi düşünüyorsunuz?”

KULELİ’Yİ OTEL YAPARSANIZ…’

Askeri liseler kapatılıyor. Kapatılabilir mi? Yüzde yüz askeri liseler kalksın diyemem. Bana sorarsanız devam etmesinde yarar var diyorum. Askeri liselerde Türk milleti şunu bilsin, normal bir lise müfredatı neyse o olur. En iyi hali vakti iyi olanlar, çocuklarının askeri liseye gitmesini ister. Çünkü eğitim mükemmeldir. Dünya klasmanında öğrenciler var. Bu olayda Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri işin içine girmiş ama çoğunun farkında bile olmadan olayın içine girdiğine inanıyorum. Dünyada çok örneği yok. Askeri liseleri kaldırdınız, Kuleli Askeri Lisesi Abdulmecit’in getirdiği bir lise. TSK’nın bir simgesidir. Yarın öbür gün otel yaparsanız, bizi yürekten yaralarsınız” diye konuştu.

BASBUGDAN-CEMAAT-ACIKLAMALARI
Son güncelleme: 22:57 03.08.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more