Reklamsız Sözcü

Kılıçdaroğlu: AKP’li Şaban Dişli’nin kardeşini kim korudu?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Şaban Dişli'nin FETÖ'cü kardeşi Tümgeneral Mehmet Dişli'yi gündeme getirdi.

Başak KAYA
android-time 09:00 19 Ekim 2016
Kılıçdaroğlu: AKP’li Şaban Dişli’nin kardeşini kim korudu?
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Şaban Dişli'nin FETÖ'cü kardeşi Tümgeneral Mehmet Dişli'yi gündeme getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin beyin takımında yer alan ve AKP'li Şaban Dişli'nin kardeşi olan Tümgeneral Mehmet Dişli için, Genelkurmay karargahında özel bir daire oluşturulduğunu açıkladı. Dişi'nin bu sayede kıta görevi,ne çıkmadığını bildirdi. Kılıçdaroğlu TBMM'deki grup toplantısında ‘'4 soru, 4 olay'' diyerek 15 Temmuz'a getiren konuları sıraladı ve şöyle dedi:

KOMUTANLARIN İSTİFASI

Birinci olay: 2011 Temmuz ayında Genelkurmay Başkanı ve 4 kuvvet komutanı istifa etti, O tarihte Genelkurmay Başkanı’nın gönderdiği mektup var, “Tutuklu bulunan 14 general, amiral ile 58 albay, hürriyetlerinin tehdit edilmesinin yanı sıra değerlendirmeye girme hakkını kaybetmiştir ve peşinen cezalandırılmıştır. Bu durumun önlenememesi ve yetkili makamlar nezdinde yapılan girişimlerin dikkate alınmaması Genelkurmay Başkanı olarak personelimin hak ve hukukunu yerine getirmeme engel olduğundan, işgal ettiğim bu makamda göreve devam etme imkanı ortadan kalkmıştır.” Soru şu: FETÖ kumpası AKP tarafından ikrar edilen Balyoz iftirasından 14 general/amiral ve 58 albayın tasfiyesine engel olmak isteyenlerin girişimlerini dikkate almayan yetkili makamlar kimlerdir? Ben biliyorum kimler.

TÜMGENERAL DİŞLİ

Darbe girişiminin başındaki isimlerden biri Tümgeneral Mehmet Dişli. 2011 yılında tuğgeneral olup kıta görevine gidiyor, iki yıl görev yapması lazım, bir yılı dolunca karargaha alınıyor, proje yönetim adı altında özel bir daire kuruluyor kendisi için. 2015 yılında tümgeneralliğe terfi ettiriliyor, tümgeneral olarak kıtaya gönderilmesi gerekirken gönderilmiyor, aynı dairede kalıyor. Mehmet Dişli’yi ısrarla Genelkurmay karargahında tutan, bunun için yeni daireler ve rütbeler ihdas eden, teslim almasına imkan veren irade hangi iradedir?

İLGİLİ HABERGenelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, o geceyi anlattı!Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, o geceyi anlattı!


YAŞ TOPLANTISI

2013, 2014 ve 2015, YAŞ'ta albay rütbesinden general/amiral rütbesine terfi edilen subaylar var. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 73 subayın 52’si, Hava'da 26’sının 15’i, Deniz Kuvvetleri’nde 25’inin 15’i cezaevinde. Bu 82 subayı albaylıktan generalliğe taşıyan irade hangi iradedir? Bu irade 2011'de Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının istifasına aldırış etmeden, Balyoz iftirasıyla 14 general/amiral ve 58 albayın tasfiyesine destek olurken FETÖ'cü subayların önünü açan irade hangi iradedir.

ÜÇ GENERAL

2010 YAŞ'ta Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tümamiral Abdullah Gavremoğlu üst rütbeye terfi edildi. YAŞ kararına rağmen, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Savunma Bakanı bu üç generalin terfisini imzalamıyor ve tartışma konusu oluyor, kanunda değişiklik yapılıyor. Yasa ile YAŞ kararları Cumhurbaşkanı onayı ile takabül eder deniyor. Bu üç general terfi ettirilmiyor ve ordudan ayrılıyorlar. Soru, 2010 yılında 3 generalin terfiini uygulamaya koymama konusunda bu kadar kararlı olan 2013 yılında YAŞ Kanunu’nda değişiklik yapan siyasi irade, terfi ettirilen FETÖ’cü subaylar konusunda hangi hassasiyeti neden göstermemiştir?

Son güncelleme: android-time 09:0519.10.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more