Reklamsız Sözcü

Lisenin çatısına vinç düştü, okul tatil edildi

İzmir'in Karşıyaka İlçesi Mavişehir Mahallesi'nde, Mehmet Cengiz' e ait gökdelen inşaatı için kullanılan kule vinç, bitişiğindeki Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nin üzerine düştü. Okul harabeye döndü.

Gökmen ULU
android-time 11:30 29 Kasım 2016
Lisenin çatısına vinç düştü, okul tatil edildi
İzmir'in Karşıyaka İlçesi Mavişehir Mahallesi'nde, Mehmet Cengiz' e ait gökdelen inşaatı için kullanılan kule vinç, bitişiğindeki Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nin üzerine düştü. Okul harabeye döndü.

Sağanak yağış ve şiddetli rüzgarın etkisi altındaki İzmir’de, gece saat 03:00 sıralarında meydana gelen olay çevrede adeta deprem etkisi yarattı. Tonlarca ağırlıktaki dev vincin düşmesi ile okulun derslikleri kullanılamaz hale geldi. Sabah okula gelen öğretmen, öğrenci ve veliler büyük şok yaşadı. Dersliklere girilemedi. Okulda eğitime bir günlüğüne ara verildi. Korkunç olay “Ya gündüz, ders saatinde olsaydı” dedirtti.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

BU OLAYLAR KAÇINILMAZ

Olay bölgedeki yapılaşma tartışmasını bir kez daha başlattı. Karşıyaka Belediye Başkanı (CHP’li) Hüseyin Mutlu Akpınar, bölgede yoğun ve yüksek katlı yapılaşmanın önünü açan AKP İktidarı’na tepki gösterdi. Bölgedeki imar planlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığına atıfta bulunan Akpınar, “Konu yalnızca bir vincin şiddetli yağış sonrası çökmesi olarak görülemez. Unutulmamalıdır ki, akşamki yağışta bir kule vinci taşıyamayan bu zeminde yükselen yüzlerce yüksek yapı bulunmakta, binlerce yurttaşımız bu konutlarda yaşamaktadır. Yürürlükteki imar planına dayanılarak aynı yapılaşma sürdürülmektedir. Karakteri gereği yerel bir eylem olması gereken kent planlama eyleminin bu özelliğini göz ardı eden merkezi yönetimlerce hazırlanan ve uygulamaya konulan imar planlarıyla yaratılan yapılı çevrelerde bu tür olayların yaşanması kaçınılmazdır” dedi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

YEREL YÖNETİM YOK SAYILDI

Akpınar, “Yerel yönetimleri yok sayan, yerel ihtiyaçlardaki öncelikleri sermayenin rant hesaplarına göre sıralayan bir anlayışa sahip merkezi yönetimlerce hazırlanan Mavişehir imar planlarında, bu alanın ne zemin özellikleri, ne kent içindeki konumu, ne de kentin denizle ilişkisi gözetilmiştir. Oysa bütün jeolojik araştırmaların ortaya koyduğu bilimsel gerçeklerin de gösterdiği gibi, Mavişehir mahallemizin zemini bu tür yüksek yapılaşma için elverişli değildir. Mavişehir, İzmir kent bütünüyle ve yakın çevresiyle benzeşmeyen bir mahalledir. Bu haliyle kenti, kentin ve kentlinin gereksinimlerini umursamayan bir yaklaşımın ürünüdür” diye konuştu.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

NE OLMUŞTU?

Muğla Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak Mavişehir’in toplu konut alanı ilan edilmesini istedi. Olumlu görüş veren belediye yetkilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devretti. Yapılan imar planları ile bölgede yoğun ve yüksek katlı yapılaşmanın önü açıldı. Rant pastasından en büyük payı Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat aldı. Cengiz, Emlak Konut’a ait toplam büyüklüğü 800 bin metrekare olan 9 parseli uygun rakamlar ile satın aldı. Faciadan dönülen kaza, Cengiz’in bu gökdelen inşaatlarından birinde yaşandı.

 

BİLİM İNSANLARI UYARMIŞTI

Oysa imar değişikliği öncesinde yetkililer uyarılmıştı. Şehir Plancıları Odası imar planının şehircilik ilkelerine aykırı olduğunu, Mavişehir Çevre Platformu yeni yapılaşma ile Ramsar kapsamındaki kuş cennetinin yok olacağını anlatmıştı. En önemli uyarı yer bilimcilerden gelmişti. Jeofizik uzmanları Prof. Dr. Atilla Uluğ ve Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmir’in birinci derecede deprem kuşağında olduğunu hatırlatmıştı. Bilim insanları, bölgenin 350 metre derinliğinde yumuşak zemine sahip olduğunu, burada gökdelen yapılmasının felakete davetiye çıkarmak anlamına geldiğini vurgulamıştı.

Son güncelleme: android-time 15:5629.11.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more