Reklamsız Sözcü

Mevlid Kandili ne zaman, hangi güne denk geliyor? Nasıl değerlendirmeli?

Mevlid Kandili ne zaman? Peygamber Efendimizin doğum günü olan Hicri olarak Rebiülevvel ayının 11. ile 12. günlerini bağlayan gece Mevlid Kandili olarak kutlanır. Peki 2016 yılında Mevlid Kandili ne zaman, hangi güne denk geliyor? Mevlid Kandili nasıl değerlendirmeli? Bu geceye özel dua, namaz, ibadet var mı? İşte Mevlid Kandili'ne dair detaylar...

android-time 14:18 29 Kasım 2016
Mevlid Kandili ne zaman, hangi güne denk geliyor? Nasıl değerlendirmeli?
Mevlid Kandili ne zaman? Peygamber Efendimizin doğum günü olan Hicri olarak Rebiülevvel ayının 11. ile 12. günlerini bağlayan gece Mevlid Kandili olarak kutlanır. Peki 2016 yılında Mevlid Kandili ne zaman, hangi güne denk geliyor? Mevlid Kandili nasıl değerlendirmeli? Bu geceye özel dua, namaz, ibadet var mı? İşte Mevlid Kandili'ne dair detaylar...

Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayının 11. ve 12. günlerini bağlayan gecedir. Peygamber Efendimizin doğum günü, Mevlid Kandili olarak idrak edilir. Peki Mevlid Kandili ne zaman? 2016’da hangi güne denk geliyor? Mevlid Kandili’ni nasıl değerlendirmeliyiz? Bu güne özel bir dua, namaz veya ibadet var mı? İşte Mevlid Kandili hakkında detaylı bilgiler…

MEVLİD KANDİLİ NEDİR? NE ZAMAN? HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

Mevlid, kelime manası itibariyle doğum demektir. Peygamber Efendimiz’in dünyaya gelmesi Rebiülevvel ayının 11. ile 12. gecesi arasına denk geliyor. 2016 yılında Miladi olarak bu tarih 11 Aralık Pazar’ı 12 Aralık Pazartesi’ye bağlayan geceyi Mevlid Kandili olarak idrak edeceğiz. Bu geceyi nasıl değerlendirmeli? Mevlid Kandili’ne özel bir ibadet, dua veya namaz bulunmamaktadır. Fakat bu gecenin anlamına binaen dualar edilebilir. Efendimize bol bol salat-ü selam getirebilirsiniz. Kuran’ı Kerim okunabilir veya dinlenebilir.

MEVLİD KANDİLİNDE NASIL İBADETLER YAPILMALI?

Tövbe Etmek
Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih “Estağfirullah” demeliyiz. Diğer kutlu zamanlar gibi Mevlid gecesi de, özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip bağışlanma dileme, kendimizi ve irademizi yenileme zamanıdır. Tövbe, işlediğimiz hatalardan dolayı Yüce Mevla’nın huzurunda mahcubiyet ve pişmanlık duyma, günahlara bir daha dönmemek üzere yüz çevirme, hayatımızda yeni ve tertemiz bir sayfa açmaya karar verme demektir. Tövbe, günahla kirlenen ruhumuzu yıkamanın ve yeniden dirilişin ifadesidir.

İLGİLİ HABERTevbe istiğfar nasıl yapılır? İstiğfar ne demektir? - Kadir Gecesi 1 Temmuz 2016Tevbe istiğfar nasıl yapılır? İstiğfar ne demektir?

Selat-u Selam Okumak
Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e hiç olmazsa bir tesbih salat ü selâm okumalıyız. Can ü gönülden, “Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resûlallah” demeliyiz.

Kur’an-ı Kerim Okumak ve Dinlemek
Böyle mübarek bir gecede yapacağımız ibadetlerin en önemlisi Kur’an-ı Kerim’i okumak, dinlemek ve anlamı üzerinde düşünmektir. Çünkü Kur’an-ı Kerîm Cenâb-ı Hakk’ın insanlığa son mesajıdır. O’nun iyi anlaşılması ve uygulanması halinde insanlık mutlu olacaktır. Ondört asırdan beri okunan Kur’an, insanı dinamizme çağıran, aklın ve gönlün şifa kaynağı, ilim ve irfan menbaıdır. O, anlaşılmak ve insanlığa rehber olmak için gönderilmiştir. Bu itibarla sadece okumayı öğrenmekle ve okumakla yetinilmeyip içeriğinin de bilinmesi, Kur’an’ın ne anlattığının kavranılması, hatta onun kendi hayatımıza da yansıtılması gerekir.

Peygamberimizin Hayatını Okumak
Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimizin hayatını ve ahlakını okuyup iyice anlamak. Mevlid Gecesini idrak edip ihya ederken bir de şu hususu iyice tefekkür etmemiz gerekir. Mevlid Gecesi neden mübarek, büyük bir gece oldu? Evet neden? Çünkü Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz bu gece dünyayı şereflendirdi de ondan… O halde bu mübarek gecede Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz ile olan ilgi ve alâkamızı, münasebetimizi iyice gözden geçirmemiz gerekiyor. Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimizin sünnetin şahsi hayatımıza, iş hayatımıza ve ev hayatımıza uygulayabiliyor muyuz?

Dua Etmek
ALLAHü Teâlâ’ya tam bir huşu içinde dua ve niyazda bulunmalıyız. Çünkü dua, rahmet kapılarının anahtarı, kulluğun ruhu ve ibadetin özüdür. Yalnızlaşan insanın sınırsız ve sonsuz kudret sahibi olan ALLAH’ın azameti karşısında aczini kabullenmesi, O’na sığınması ve O’na yakarması, ne isteyecekse O’ndan istemesidir. İnsanın yaratıcısına yaklaştığı en vasıtasız andır. Dua, sınırlı, sonlu ve aciz varlık olan insanın, sınırsız ve sonsuz kudret sahibi Rabbi ile kurduğu bir köprüdür, Mevlid-i Mutlak’ı imdada çağırmasıdır. Dua, kulluk esprisi içinde ve sıradan isteme anlamlarının ötesinde, ALLAH Teâlâ’nın Rablık ve ilahlık hakikatine en köklü bir sığınma hadisesidir.

Namaz Kılmak
Mevlid Gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. Kaza namazı bulunan kimseler, bu namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar. Üzerinde namaz borcu olan kimsenin bu gecede hiç olmazsa bir günlük namaz kaza etmesi uygun olur. Böylece hem borcunu öder hem de geceyi ihya etmiş olur. Tekellüf yani zorakilik-bitkinlikten kaçınılmak sûretiyle nafile namaz da kılınmalıdır. Mevlid Gecesi namazının muayyen bir şekli yoktur. Mümkünse, kandil gecesi olması sebebiyle tesbih namazı kılınır. Secde ayetleri okunup, secdeler yapılır. Dua edilir.

İLGİLİ HABERTesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Nafile namazı nedir, nasıl kılınır?Tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Nafile namazı nedir, nasıl kılınır?

Kabir Ziyaretlerinde Bulunmak
Mevlid Gecesi gündüzünde mezarlar, bizden dua bekleyen yakınlarımızın kabirleri ziyaret edilmeli. Ruhlarına Kur’an-ı Kerim okumalı, dua etmeli, onlar için de ALLAH Teala’dan afv ü mağfiret dilemeli, böylelikle ruhları şad edilmelidir. Ayrıca Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)in, ashabın, tabiinin, diğer büyüklerimizin, akrabalarımızın özellikle analarımızın, babalarımızın… Kısacası bütün Müslümanların ruhlarına Kur’an-ı Kerim okunmalıdır.

Yetim ve Kimsesizleri Gözetmek
Mevlid Gecesi ve gündüzünde fakir fukarayı, yetim ve kimsesizleri görüp gözetmek, ihtiyaç içerisinde kıvranan din kardeşlerimizin yardımlarına koşmak, onlara imkanlar ölçüsünce tasaddukta bulunmak mutlaka yapmamız lazım gelen bir husustur.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more