Reklamsız Sözcü

Bitlis Haberi: Ahlat'ta yeni bir sanat: Tutkara

Ahlat'ta yeni bir sanat: Tutkara

android-time 17:22 18 Ekim 2016
Ahlat'ta yeni bir sanat: Tutkara
Ahlat'ta yeni bir sanat: Tutkara

BİTLİS'in Ahlat İlçesinde tutkal, mermer tozu ve zift kullanılarak yapılan 'Tutkara Sanatı' eserlerinin ilk sergisi açıldı.
Ahlat İlçesi'nde ilk defa Resim Öğretmeni Ercan Angay tarafından yapılan ve Kaymakam Bülent Tekbıyıkoğlu tarafından Tutkara olarak adlandırılan yeni bir sanatın öğretilmesi ve yaygınlaştırılması için Ahlat Kaymakamlığı tarafından daha önce hazırlanan proje Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenerek hayata geçirildi. Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ahlat Aile Destek Merkezi tarafından yürütülen proje kapsamında açılan kursta ortaya çıkan eserler Ahlat Kültür Merkezi'nde sergilendi. Sergiye Bitlis Valisi Ahmet Çınar, Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, Bitlis İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Ahlat Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ahmet Zafer Bayram, kurum amirleri ve davetliler katıldı.
Serginin açılışı öncesi konuşan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, 700-800 yıl önce birçok sanatın ilk defa ortaya çıkışına Ahlat'ın ev sahipliği yaptığını belirterek, Tutkara sanatıyla birlikte Ahlat'ta yeni bir sanatın ilk kıvılcımlarının da atıldığını vurguladı. Kaymakam Tekbıyıkoğlu, "Bugün burada birçoğunuzun ismini ilk defa duyacağı Tutkara sergimizin açılışı için bir araya geldik. Bir medeniyet yükseldiği zaman sanatıyla birlikte yükseliyor. Ahlat Türklerin Anadolu'daki ilk çini ocaklarının bulunduğu yer. Taş işlemeciliğinde de bir zirve yapmış. Nasıl Ahlat 700-800 yıl önce böyle sanatların ilk defa ortaya çıkışına ev sahipliği yapmışsa, burada da yeni bir sanatın ilk kıvılcımları atılıyor" dedi.
Konuşmanın ardından sergiyi gezen davetliler tabloları dikkatle inceledi.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more