Reklamsız Sözcü

Antalya Haberi:  Avukatlar hakkındaki şikayetleri arabulucu avukatlar çözecek

 Avukatlar hakkındaki şikayetleri arabulucu avukatlar çözecek

android-time 10:03 1 Aralık 2016
 Avukatlar hakkındaki şikayetleri arabulucu avukatlar çözecek
 Avukatlar hakkındaki şikayetleri arabulucu avukatlar çözecek

ANTALYA Barosu, Arabuluculuk Derneği ile imzaladığı protokolle, şikayette bulunan vatandaş ile avukat arasında arabuluculuk yapacak.
Antalya Barosu ile Antalya Arabuluculuk Derneği arasında vatandaşların avukatlar ilgili yakınmaları, disiplin hukuku işletilmeden önce arabuluculuk hükümleriyle çözümü için protokol imzalandı. Törende konuşan Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, bu protokolle Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu projeyle toplumdaki uzlaşı kültürüne katkı sağlamak istediklerini belirten Balkan, “Türkiye'de ilk kez bir baro, toplum barışına hizmet etmek amacıyla, hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk kanunu ve avukatlık kanununa göre, avukatlık hizmet sunumundan doğan yakınma ve tazmin istemlerinin arabuluculuk yoluyla çözümlenmesi için 'pilot uygulama' kararı almış ve uygulamaya da başladı" diye konuştu.
Antalya Arabulucular Derneği Başkanı Hayrullah Demir de Arabuluculuk Kanunu'nun 2,5 yıl önce çıktığını, ancak çok fazla bilinmediğini söyledi. Demir, “Arabuluculuk ağır aksak ilerliyor. Bu projeyle avukat- müvekkil arasındaki hukuki uyuşmazlıkların barışçıl bir şekilde çözümlenmesi konusunda elimizden geleni yapacağız" dedi.
SÜREÇ KISALACAK
Baro Yönetim Kurulu üyesi Avukat Mehmet Kaya da Türkiye'de ilk defa bir meslek örgütünün kendi üyeleri ile bu üyelerin verdiği hizmeti alanlar arasında bir bağ kurup barış tesis edilmesine yönelik bir adım attığını kaydetti.
Proje hakkında bilgi veren Kaya, “Örneğin avukatınızdan memnun olmadınız ve yaptığı işin eksik olduğunu düşünüp o avukatı baroya şikayet ettiniz. Şikayet hakkındaki disiplin soruşturmalar bir seneyi bulabiliyordu. Ayrıca bu şikayetlerin çoğu yanlış bilgilerle avukatı suçlama yönüne gidiyordu. Bunu bir arabulucu vasıtasıyla çözümleyeceğiz. Bu sistemle arabulucu bir haftada bu işi çözecek" diye konuştu.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more