Reklamsız Sözcü

Antalya Haberi: Çalışmayan böbrek göbek deliğinden çıkarıldı

Çalışmayan böbrek göbek deliğinden çıkarıldı

android-time 10:23 1 Aralık 2016
Çalışmayan böbrek göbek deliğinden çıkarıldı
Çalışmayan böbrek göbek deliğinden çıkarıldı

ANTALYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Doç. Dr. Mutlu Ateş, 26 yaşındaki Esra Şahin'in çalışmayan böbreğini göbek deliğinden çıkardı. Doç. Dr. Ateş, "Hastanın içinde el bombası vardı ve zaman ayarlıydı. Alıp dışarı attık" dedi.
Elmalı İlçesi'nde karnında ağrı hisseden Esra Şahin, hastaneye gitti. Burada sol böbreğinin çalışmadığı tespit edilen Şahin, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Doç. Dr. Mutlu Ateş'in gerçekleştirdiği ameliyatta, laparoskobik yöntem tercih edildi. Doç. Dr. Ateş, böbreğin muhtemelen taş nedeniyle çalışmadığını düşündüklerini söyledi. Bu tarz çalışmayan böbreklerin genç hastalarda hipertansiyon, enfeksiyon bazen de ağrı şikayetlerine sebep olduğunu belirten Doç. Dr. Ateş, çalışmayan böbrekleri alma gereği duyduklarını söyledi.
EL BOMBASI BENZETMESİ
Sol böbreği çalışmayan Esra Şahin'in genç ve zayıf olması dolayısıyla göbekten girerek böbreği aldıklarını kaydeden Doç. Dr. Ateş, şöyle konuştu:
"Bu ameliyat yöntemiyle hasta kısa bir sürede kendine gelip normal hayatına dönebilecek. Ameliyat izi göbek deliğinde kaldığı için gözükmeyecek. 2- 3 gün sonra hastayı taburcu ediyoruz. Bu hastanede ilk kez göbekten girilerek bu ameliyat gerçekleştirildi. Hasta tek böbrekle yaşamaya devam edecek. Hastanın içinde bir el bombası vardı ve zaman ayarlıydı. El bombasını alıp dışarı attık. Hastamız normal hayatına bir hafta içinde kavuşmuş olacak."
Esra Şahin ameliyat öncesi ağrı çektiğini, şimdi sağlığına kavuştuğunu belirterek, "Allah'a şükür iyiyim, Elmalı'ya gidip çocuğuma kavuşacağım" dedi.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more