Reklamsız Sözcü

Ordu Haberi: CHP'li Torun'dan İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti'ye Türk fındığı için mektup

CHP'li Torun'dan İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti'ye Türk fındığı için mektup

android-time 16:16 18 Ekim 2016
CHP'li Torun'dan İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti'ye Türk fındığı için mektup
CHP'li Torun'dan İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti'ye Türk fındığı için mektup

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Türkiye'nin üretimde dünya lideri olduğu fındık için İtalya'dan gelen ve Türk fındığını en yüksek riskli ürün ilan eden iddia üzerine İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti'ye bir mektup gönderdi. Torun, mektubunda "Hangi verilere dayanılarak bu listenin oluşturulduğu konusunda en kısa sürede tarafımın bilgilendirilmesi konusunda yakın ilginizi, aksi takdirde diplomatik düzeyde girişimlerde bulunulacağını ve gerekirse yasal yollara başvurulacağı hususunda bilgilerinizi rica ederim" dedi.

DİPLOMATİK DÜZEYDE GİRİŞİMLERDE BULUNULACAK

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Torun, söz konusu raporun hangi bilimsel çalışmalar doğrultusunda yapıldığı ve hangi verilere dayandığı konusunda ivedilikle cevap istediğini vurguladı. CHP'li Torun'un İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti'ye gönderdiği mektup, şöyle:

"Derneğiniz tarafından 'en tehlikeli ithal gıda maddeleri' listesi hazırlandığı, 14-15 Ekim'de düzenlenen Uluslararası Tarım ve Gıda Forumu'nda bu listenin sunulduğu internet sitenizde yayımlanan açıklamayla duyurulmuş ve uluslararası basında gündeme gelmiştir. 2015 yılında ithal gıdalarda kimyasal kalıntı, mikotoksin, ağır metaller, mikrobiyolojik atıklar, katkı maddeleri ve renklendiriciler tespit edilmesi sebebiyle verilen risk alarmlarının kayıtlarının analiziyle oluşturulduğu ifade edilen listenizde, Türkiye'den ithal edilen fındığın, aflatoksin maddesinin yüksekliği nedeniyle 'en tehlikeli ürün' olduğu belirtilmiştir. Derneğinizin internet sitesinde yayımlanan bu açıklama dünya fındık üretiminin yüzde 75'ini karşılayan Türk fındık üreticilerini, sektörün taraflarını son derece rahatsız etmiş ve endişelendirmiştir. Türkiye'nin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan ve büyük ekonomik değere sahip olan Türk fındığının kalitesini ve itibarını zedeleyecek bu açıklama öncesinde hangi bilimsel çalışmaların yapıldığı, hangi verilere dayanılarak bu listenin oluşturulduğu konusunda en kısa sürede tarafımın bilgilendirilmesi konusunda yakın ilginizi, aksi takdirde diplomatik düzeyde girişimlerde bulunulacağını ve gerekirse yasal yollara başvurulacağı hususunda bilgilerinizi rica ederim"

 

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more