Reklamsız Sözcü

Van Haberi: Çukurca'da Barış Günü etkinliğinde olay çıktı

Çukurca'da Barış Günü etkinliğinde olay çıktı

android-time 19:30 1 Eylül 2016
Çukurca'da Barış Günü etkinliğinde olay çıktı
Çukurca'da Barış Günü etkinliğinde olay çıktı

HAKKARİ'nin Çukurca İlçesi'nde 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle basın açıklaması sırasında 'Sayın Öcalan' sözleri gerginliğe neden oldu ve olay çıktı. Polis 5 kişiyi gözaltına alırken, esnaf işyerlerini kapattı.
Çukurca Belediye Eş Başkanı Hilal Duman, HDP Çukurca İlçe Başkanı İmaddettin Derin'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 30 kişilik grup, Dünya Barış Günü etkinliği için HDP ilçe binası önünde toplandı. Burada kalabalık adına basın açıklamasını okuyan HDP İlçe Başkanı İmadettin Derin'in "Sayın Öcalan" demesi üzerine güvenlik önlemi alan polisler müdahale ederek bu sözü kullanamayacağını söyledi. İmadettin Derin ile polisler arasındaki sözlü tartışmaya kalabalıktan müdahale edenler de olunca olay çıktı.
Polisler tazyikli su ile göstericileri dağıtırken, çevredeki esnaf işyerlerini kapattı. Olaylar bir süre ara sokaklarda devam etti.
VAN'DA BARIŞ GÜNÜ KUTLAMASI
Bu arada, Van'daki basın açıklaması Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Feki Teyran Parkı'nda gerçekleştirildi. Basın açıklamasına HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, İHD Van Şube Başkanı Murat Melet STK temsilcileri ve yaklaşık 100 kişi katıldı. Van'daki açıklamayı okuyan İHD Van Şube Sözcüsü Özlem Altun, 1 Eylül'ü Barış Günü olarak kutlayamadıklarını belirterek, "Çatışmalar artarak sürüyor. Gençleri toprağa veriyoruz. İşte böyle bir ortamda Dünya barış gününe giriyoruz. Biz barış için en kısa sürede gerekli adımların atılmasını istiyoruz" dedi.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more