Reklamsız Sözcü

Diyarbakır Haberi: DBP: Barışçıl demokratik siyasette ısrar edeceğiz

DBP: Barışçıl demokratik siyasette ısrar edeceğiz

android-time 15:20 1 Aralık 2016
DBP: Barışçıl demokratik siyasette ısrar edeceğiz
DBP: Barışçıl demokratik siyasette ısrar edeceğiz

DEMOKRATİK Bölgeler Partisi (DBP) Merkez Yürütme Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada, Türkiye'nin eşit ve özgür vatandaşları konumuna varana kadar demokratik mücadenin sürdürüleceği bildirildi. Açıklamada, "Üzerimizde baskı düzeyi neye varırsa varsın boyun eğmeyeceğiz. Türkiye'nin temel sorunları ve Kürt sorunun çözümünde barışçıl demokratik siyasette ısrar edeceğiz" denildi.
Merkez Yürütme Kurulu toplantısını yapan DBP, toplantının sonuç bildirgesini basın açıklaması ile kamuoyu ile paylaştı. AK Parti hükümetinin içe ve dışa yönelik politikasının, Türkiye'yi ciddi açmazlarla karşı karşıya bıraktığı savunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Ortadoğu politikası iflas etmiştir. AB ile ilişkileri çıkmaza sokmuştur. Ekonomi iflas eder duruma gelmiştir. Savaş harcamaları ekonomiyi bitirme noktasına getirmiştir. AKP'nin siyasette ve uluslararası ilişkilerde takındığı otoriter tutumu dünyanın önemli güç merkezlerinde ve uluslararası kamuoyunda güven kaybına yol açmış ve endişe ile izlenmektedir." 
'GEÇMİŞTE BOYUN EĞMEDİ, BUGÜN DE EĞMEYECEK'
DBP bildirisinde, içeride Kanun Hükmünde Kararnamelerle ile iç hukuk ve evrensel hukukun hiçe sayıldığı ve adeta hukukla alay eden bir pozisyona girilmiş bulunduğu kaydedilerek, şöyle denildi:
"Hafızalarda yer edinen bir başka gerçek daha var o da Kürt halkı zulme karşı geçmişte boyun eğmedi bugün de boyun eğmeyecekler, Türkiye'nin eşit ve özgür vatandaşları konumuna varana kadar demokratik mücadelelerini sürdüreceklerdir. Üzerimizde baskı düzeyi neye varırsa varsın boyun eğmeyeceğiz. Türkiye'nin temel sorunları ve Kürt sorunun çözümünde barışçıl demokratik siyasette ısrar edeceğiz."
Açıklamada, Adana'nın Aladağ ilçesindeki kız öğrenci yurdunda çıkan yangında yaşamını yitiren 11 kız öğrenciye Allah'tan rahmet ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileği vurgulandı. Olayın aydınlatılması ve sorumluların hak ettikleri cezaya çarptırılmaları istendi.    

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more