Reklamsız Sözcü

Ankara Haberi: Dışişleri'nden Irak'a gidecek Türk vatandaşları için güvenlik uyarısı

Dışişleri'nden Irak'a gidecek Türk vatandaşları için güvenlik uyarısı

android-time 21:46 18 Ekim 2016
Dışişleri'nden Irak'a gidecek Türk vatandaşları için güvenlik uyarısı
Dışişleri'nden Irak'a gidecek Türk vatandaşları için güvenlik uyarısı

DIŞİŞLERİ Bakanlığı, Irak'ın Musul kentinin terör örgütü IŞİD'den kurtarılması için başlatılan operasyonun ardından bu ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşları için güvenlik uyarısında bulundu.
Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın Musul şehrinin IŞİD terör örgütünden kurtarılmasına yönelik olarak başlatılan askeri harekat üzerine güvenlik açıklaması yayınladı. Irak'taki güvenlik koşullarındaki kötüleşme ve Türkiye'nin Irak'taki çıkarlarını hedef alabilecek eylem ihtimalinin göz önünde bulundurulduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:
"Irak’taki hassas güvenlik koşulları doğrultusunda anılan ülkeye yönelik seyahat uyarımızın kapsamı, Bakanlığımızca 9 Aralık 2015 tarihinde yapılan uyarıyla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) dahilindeki Duhok, Erbil ve Süleymaniye vilayetleri dışındaki tüm vilayetleri kapsayacak şekilde genişletilmişti. Irak’ın Musul şehrinin DEAŞ terör örgütünden kurtarılmasına yönelik olarak 17 Ekim 2016 sabahı başlatılan askeri harekatın ülkedeki genel güvenlik koşullarında kötüleşmeye, bu kapsamda ülkemizin Irak’taki çıkarlarını hedef alabilecek eylemlere neden olabileceği gözönünde bulundurularak 9 Aralık 2015 tarihli seyahat uyarımızdaki hususların kamuoyumuzun dikkatine bir kere daha getirilmesi gerekli görülmüştür. Bu çerçevede IKBY dışındaki Anbar, Babil, Bağdat, Basra, Diyala, Dikar, Kadisiye, Kerbela, Kerkük, Meysan, Mutenna, Necef, Ninova, Selahaddin, Vasit vilayetlerinde bulunan firmalarımızın ve vatandaşlarımızın, her koşulda müteyakkız bulunmaları, kalabalık mekanlardan kaçınmaları, güvenlik tedbirlerini güçlendirmeleri, Bağdat Büyükelçiliğimiz ile temasta olmaları, kesinlikle zorunlu olmadığı sürece Irak'a ve Irak içinde seyahatlerini sınırlandırmaları, bu vilayetlerde kalışı zorunlu olmayanların ise mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir. Göreceli olarak Irak’ın diğer bölgelerine göre daha güvenli olan IKBY’de bulunan vatandaşlarımızın ise DEAŞ’la mücadele harekatlarının devam ettiği bölgelerden uzak durmaları ve IKBY makamlarının bu konudaki uyarı ve yönlendirmelerine uymaları güvenlikleri açısından büyük önem taşımaktadır. Mevcut koşullarda vatandaşlarımızın Irak’ın bu vilayetlerinden ayrılmalarına ilişkin planlamayı yaparken, güvenlik durumunun daha da bozulması ihtimalini dikkate alarak en ihtiyatlı ve emniyetli hareket tarzını benimsemeleri önerilmektedir. Gelişmelere göre Irak’a ilişkin bu seyahat ve güvenlik duyurumuzun kapsamında gerekli değişikliklere gidilebilecek olup, kamuoyumuz güncel gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir. Vatandaşlarımızın, Bakanlığımıza ilaveten, Bağdat Büyükelçiliğimiz ve Erbil Başkonsolosluğu’muzca görev bölgeleri koşullarına göre farklılık arz edebilecek güvenlik durumu hakkında yapacakları uyarı ve duyuruları da takip etmelerinde fayda görülmektedir." 

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more