Reklamsız Sözcü

İstanbul Haberi: Edirne'de kar lastiği denetemi

Edirne'de kar lastiği denetemi

android-time 14:14 1 Aralık 2016
Edirne'de kar lastiği denetemi
Edirne'de kar lastiği denetemi

EDİRNE Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube ekipleri, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğunun bu sabah başlaması ardından araçlar üzerinde denetim yaptı. Sürücülerin kış lastiği taktığı görülürken, kurallara uymayan araçlara da 602 lira ceza para cezası kesileceği bildirildi.
Zorunlu kış lastiği takma uygulamasının başlaması ardından Edirne Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şube ekipleri, Edirne-İstanbul karayolu Atatürk Caddesi üzerinde kış lastiği denetimi yaptı. Şehir merkezinden çıkış yapan şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar durdurularak lastikleri trafik memurlarınca tek tek kontrol edildi. Genel olarak sürücülerin yönetmeliğe uyarak kış lastiği taktığı gözlenirken, kurallara uygun lastik kullanmayan sürücülere de 602 lira ceza para cezası kesileceği bildirildi. Bu cezanın yıl başından itibaren 602 liraya yükseleceği belirtildi.
Kontrol edilen otomobil sürücülerinden Sibel Dolu, kış lastiklerini taktığını ve bunun kendi güvenliği için önemli olduğunu söyledi. Dolu, "Sürüş güvenliği için kar lastiğini takarak yola çıktım. Kar lastiği takmadan yola çıkmak hayatını ve karşı taraftaki insanların canını tehlikeye atmaktır. Kar lastiği takmadan kimse yola çıkmasın" dedi.
Taksi sürücüsü Mustafa Boyacıoğlu da hava sıcaklığının 7 dereceye düşmesiyle birlikte kar lastiğini taktığını ifade ederek, "İnsanların ve kendi güvenliğimiz için kar lastiklerini taktık. Kar lastiğini takmak için kar yağmasını beklemeye gerek yok. Hava sıcaklığı 7 dereceye düştüğünden kar lastikleri takılmalı" diye konuştu.
TAKMAYANA 602 LİRA CEZA
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 3 yıl önce yürürlüğe giren 'Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik'e göre, kış şartlarına uygun olmayan kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek ve 602 lira da para cezası uygulanacak.

 

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more