Reklamsız Sözcü

Mersin Haberi: Gerçek gibi kurtarma tatbikatı

Gerçek gibi kurtarma tatbikatı

android-time 10:21 1 Aralık 2016
Gerçek gibi kurtarma tatbikatı
Gerçek gibi kurtarma tatbikatı

MERSİN'de, İl Afet ve Acil Durum tarafından düzenlenen tatbikatta enkazdan kurtarma, sıkışmalı trafik kazasına müdahale, yangın ve tahliye ile Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer Maddeler (KBRN) vakasına müdahale senaryoları gerçekleştirildi.
Merkez Akdeniz İlçesi'nde bulunan eski otogar içerisinde bulunan molozlardan oluşturulan enkazda yapılan tatbikatta AFAD, UMKE, AKUT, itfaiye, 112 sağlık ekibi, polis ve askerler görev aldı. Vali Özdemir Çakacak ve beraberindeki heyetin merkezden canlı yayın sistemiyle izlediği tatbikatta, enkaza yerleştirilen yaralılara plastik makyajla yapılan kan ve yaralar gerçeği aratmazken, ekipler koordineli şekilde çalışıp enkaz altındakilere ulaştı.
Afet durumunda kullanılması gereken tüm ekipmanları kurtarma esnasında kullanan ekipler, 'Kimse var mı diyerek yaralıların yerini tespit etti. Ardından ekipler koordineli şekilde yaralıları güvenli bölgeye çıkarıp sağlık personeline teslim etti. İkinci tatbikat ise sıkışmalı trafik kazası senaryosu üzerine kuruldu. Daha önce kaza yapmış araçların içerisine yerleştirilen, plastik makyajla vücutlarına yaralar yapılan 3 kişi, senaryo gereği sıkıştıkları yerden kurtarıldı. Sağlık personelleri yaralıların durumunu öğrendikten sonra itfaiye ekipleri aracı kesti. Kurtarma ve sağlık ekiplerinin hızlı ve etkili çalışması sonucu araçtan çıkarılan yaralılar ambulansla hastaneye kaldırıldı.
Gaz yüklü bir tankerin yaptığı kaza sonucu dışarı salınan gazı önlemek için çalışan ekipler, senaryo gereği özel kıyafetler giyerek hem zarar gören vatandaşlara müdahale etti, hem de gazın önlenmesini sağladı. Olay yerine özel bir kıyafetle giren ekipler durumu kontrol altına alıp gazdan zarar görenleri bölgeden uzaklaştırıp tehlikeyi ortadan kaldırdı.
Tatbikatı canlı izleyen heyet ve yetkililer ise artı ve eksilerini not ettirmeyi de ihmal etmedi.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more