Reklamsız Sözcü

İstanbul Haberi: Kadınların gar önünde trans eylemi

Kadınların gar önünde trans eylemi

android-time 20:22 1 Aralık 2016
Kadınların gar önünde trans eylemi
Kadınların gar önünde trans eylemi

ESKİŞEHİR'de gar önünde toplanan bir grup kadın, geçen Pazartesi günü trans aktivist Pınar Arkan'ın Yüksek Hızlı Tren'le (YHT) İstanbul'a gitmesinin engellendiğini öne sürerek Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nı (TCDD) protesto etti.
Akşam saatlerinde İstasyon Caddesi'ndeki Eskişehir Gar binası önünde toplanan Demokratik Kadın Platformu üyesi kadınlar, 'Transfobik TCDD. Ulaşım hakkımızı engelleyemezsin' yazılı pankart açtı. Çeşitli sloganlar atan kadınlar adına basın açıklamasını Dilan Biçici okudu. Biçici, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu tarafından geçen 27 Kasım'da 'Nefret Suçu Mağduru Transları Anma' paneli düzenlediklerini ve bu panele de İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği aktivisti Pınar Arkan'ın konuşmacı olarak katıldığını söyledi. Biçici, Pınar Arkan'ın 28 Kasım Pazartesi akşamı YHT ile Eskişehir'den İstanbul'a gitmek istediğini ancak görevlilerin bunu engellediğini öne sürerek şöyle konuştu:
"Pınar Arkan Eskişehir'den İstanbul'a seyahat etmek amacıyla Yüksek Hızlı Tren bileti satın aldı. Ancak, trenin kalkış saatinde tren garına giden trans aktivist Pınar Arkan bilet kontrolü yapılırken kimliğinin mavi olması sebebiyle ve bilet ile kimlikte yazan ismin farklı olması gerekçe gösterilerek ulaşım hakkı TCDD tarafından engellenmeye çalışıldı. Trans aktivist Pınar Arkan TCDD'yi tek başına protesto etikten sonra başka bir vasıta kullanarak ulaşım sağlamıştır. Bizler buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Her türlü homofobik, transfobik yaklaşımların karşısında olacağız. Transların ve LGBTİ'lerin var olduğu ve herkes gibi barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını özgürce karşılayabilecekleri güne kadar mücadele edeceğimizi beyan ediyoruz."
Yapılan konuşmanın ardından çeşitli sloganlar atan Eskişehir Demokratik Kadın Platformu üyesi kadınlar daha sonra dağıldı.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more