Reklamsız Sözcü

Kocaeli Haberi: Kasım ayında ihracat 11 milyar 952 milyon dolar oldu

Kasım ayında ihracat 11 milyar 952 milyon dolar oldu

android-time 14:47 1 Aralık 2016
Kasım ayında ihracat 11 milyar 952 milyon dolar oldu
Kasım ayında ihracat 11 milyar 952 milyon dolar oldu

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM), Kasım ayı ihracat rakamlarını İzmit'te Hyundai Fabrikası'nda açıkladı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Kasım ayı ihracatının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 artışla 11 milyar 952 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Ocak-Kasım dönemini kapsayan ilk 11 aylık dönemde ihracat yüzde 2.4 azalışla 128 milyar 973 milyon dolar olurken, son 12 aylık dönemde ise yüzde 3.2 düşüşle 140 milyar 724 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Hyundai'nin İzmit fabrikasındaki Kasım ayı ihracat rakamları toplantısına TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Hyundai Başkanı Mong Hyun Yoon, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zekeriya Özak ve işadamları katıldı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ihracat rakamlarını açıklarken şöyle konuştu:
"TİM verilerine göre mücevher dışındaki altın ihracatı hariç tutularak yapılan hesaplamalarda, Kasım ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 artışla 11 milyar 952 milyon dolar oldu. Ocak-Kasım dönemini kapsayan ilk 11 aylık dönemde ihracat yüzde 2.4 azalışla 128 milyar 973 milyon dolar olurken, son 12 aylık dönemde ise ihracat yüzde 3.2 düşüşle 140 milyar 724 milyon dolar olarak gerçekleşti. Miktar bazında ihracat ilk 11 ayda arttı. Kasım ayında ihracat miktar bazında yüzde 5.2 artarak 9.1 milyon ton olurken, yılın ilk 11 ayında gerçekleştirilen 94.8 milyon ton ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.1 artışa işaret etti. Sektör bazında miktar olarak Kasım ayında 16 sektörde artış, 11 sektörde de azalış gözlendi. Kasım ayında ihracatını bir önceki yılın aynı ayına göre miktar olarak en çok artıran sektörler yüzde 27,8 artış ile yaş meyve ve sebze ile yüzde 24,4 artışla mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörleri oldu. İlk 11 ayda ise miktar bazında en yüksek ihracat artış yüzde 19,7 ile hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörü ve yüzde 16,8 artışla çimento, cam, seramik ve toprak ürünlerinde görüldü."
OTOMOTİV GÜÇLÜ PERFORMANSINI SÜRDÜYOR
Kasım ayında en fazla ihracatı otomotiv sektörünün gerçekleştirdiğini belirten Büyükekşi şöyle devam etti:
"Türkiye’nin ilk 11 aylık ihracatının yüzde 2.4 daralmasında ihracat fiyatlarındaki düşüş, çevre ülkelerle yaşadığımız sorunlar ve dolardaki yükseliş kaynaklı parite kaybı etkili oldu. Bu dönemde, ihracat fiyatlarındaki gerileme kaynaklı düşüş 3.6 milyar dolar, çevre ülkeler kaynaklı kayıp 3.9 milyar dolar ve parite kaynaklı kayıp 1.2 milyar dolar oldu. Parite kaynaklı düşüşte doların özellikle Türk lirası ve sterline karşı önemli ölçüde değer kazanması etkili oldu. Sektörel bazda Kasım ayında en fazla ihracatı yüzde 16.9 artış ve 2 milyar 239 milyon dolarla otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi. Bunu 1 milyar 319 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ile 1 milyar 158 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Kasım ayında en fazla ihracat artışını sanayi ürünlerinde yüzde 167 ile gemi ve yat sektörü elde etti. Tarım ürünlerinde ise en yüksek artışı yüzde 21 artışla zeytin ve zeytinyağı sektörü gerçekleştirdi."
KASIM AYINDA NORVEÇ'E ARTIŞ OLDU
Büyükekşi, Kasım ayında 118 ülke ve bölgeye ihracatta artış yaşanırken, 113 ülke ve bölgeye gerileme olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
"En fazla ihracat yapılan ilk beş ülke arasında ihracat Almanya'ya yüzde 5,6, İtalya'ya yüzde 16,5, ABD'ye yüzde 15,7 artış kaydederken, İngiltere'ye yüzde 12,7 ve Irak'a yüzde 6,8 azalış gerçekleşti. En fazla ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında kasım ayında en yüksek ihracat artış oranlarını yüzde 656 ile Norveç, yüzde 45 ile Bulgaristan ve yüzde 44 ile Birleşik Arap Emirlikleri elde etti. Norveç'te yaşanan yüksek artışta bu ülkeye yapılan gemi ve yat ihracatındaki yükseliş etkili oldu. Rusya'ya ihracatta Kasım ayında bu yılın en düşük azalışı kaydedildi. Rusya'ya ihracat Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24 azaldı. AB ve Kuzey Amerika ile birlikte Ortadoğu'ya ihracat arttı. Ülke grubu bazında ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre AB'ye yüzde 4,9, Kuzey Amerika'ya yüzde 18,4, Ortadoğu'ya yüzde 3,6 artış gösterdi. İlk 11 aylık dönemde ise ihracat AB'ye yüzde 4,3 ve Kuzey Amerika'ya yüzde 5,3 artarken, Ortadoğu'ya yüzde 8,2, Uzakdoğu'ya yüzde 3, Afrika'ya yüzde 7,9 ve Bağımsız Devletler Topluluğu'na yüzde 24,6 azaldı. AB'nin ihracatımızdaki payı ise ilk 11 aylık dönemde yüzde 49,4 olarak gerçekleşti."
SAKARYA İHRACATTA SIÇRADI
Kasım ayında 47 ilin ihracatında artış olduğunu söyleyen Büyükekşi konuşmasını şöyle sürdürdü:
"33 ilde düşüş gözlendi. En fazla ihracat yapan beş il sıralaması ise şöyle oldu: İstanbul yüzde 0.4 artışla 4 milyar 889 milyon dolar, Bursa yüzde 16.4 artışla 1 milyar 206 milyon dolar, Kocaeli yüzde 12.2 düşüşle 824 milyon dolar, İzmir yüzde 2.4 artışla 662 milyon dolar ve Gaziantep yüzde 3.7 düşüşle 566 milyon dolar. En çok ihracat gerçekleştiren yedinci il Sakarya’nın ihracatını yüzde 137 arttırarak 372 milyon dolara çıkarması ise dikkat çekti. Türkiye ihracatta diğer ülkelerden daha iyi performans gösteriyor. Dünya Ticaret Örgütü tarafından açıklanan güncel verilere göre ocak-eylül döneminde küresel ticaret yüzde 4,1 daraldı. Aynı dönemde, Güney Kore'nin ihracatında yüzde 8,5, İngiltere’de yüzde 12,3, Rusya’da yüzde 23,4, Çin’de yüzde 8,2 ve ABD’de yüzde 5 düşüş var. Ülkemiz ise her şeye rağmen diğer ülkelere kıyasla olumlu bir performans ortaya koyuyor."
'KURUN ÖNGÖRÜLEBİLİR OLMASI ÖNEMLİ'
Mehmet Büyükekşi son dönemde gündemde olan döviz kurlarına ilişkin olarak da şunları kaydetti:
"Döviz kurunun yükselmesi ihracatımız açısından rekabetçiliğimizi artıran unsurlardan biri. Ancak asıl önemli olan mallarımızın içerik olarak katma değerinin yükselmesi. Kur konusunda bizim için en önemli şey öngörülebilirlik. Yüksek oranlarda yaşanan dalgalanmalardan üreticilerimiz ve ihracatçılarımız zarar görüyor. Bu noktada gerek Merkez Bankamızın, gerekse de hükümetimizin aldığı önlemleri destekliyoruz. İnanıyoruz ki, önümüzdeki süreçte TL üzerindeki spekülatif baskılar sona erecek." 
'TÜRKİYE'YE HER ZAMAN MİNNET DUYMAKTAYIZ'
Hyundai Assan Başkanı Mong Hyun Yoon da konuşmasında şunları söyledi:
"Bildiğiniz gibi ben ve tüm Kore halkı Türkiye'yi kardeş ülke olarak görmekte ve 1950 yılında Kore Savaşı sırasında bizler için yaptığınız fedakarlıktan dolayı Türkiye'ye her zaman minnet duymaktayız. Hyundai Assan, 1997 yılında İzmit'te fabrika kurulduktan sonra büyümesini sürdürmüş ve bu yıl 1 milyonuncu aracını ihraç ederek büyük bir başarı elde etmiştir. Yıl sonuna kadar iç piyasa dahil ürettiğimiz araçların sayısı da 1.5 milyon adede ulaşacaktır. Hyundai Assan olarak, Avrupa dahil Yeni Zelanda, Hong Kong gibi dünya çapında 44 ülkeye ihracat yapmaktayız ve bu yıldan itibaren İran'a da ihracata başlayacağız. İleride Avustralya ve Kanada'ya kadar ihracatımızı genişletmeyi planlıyoruz. İlk ihracatımıza başladığımız 2002'de 4 bin 500 araçlık ihracatımızı 1 yılda tamamlayabilmiştik. Fakat şu anki imkanlarımızla 1 haftada bu rakama ulaşabilmekteyiz. Böyle bir büyümeyi gerçekleştirmemizde bize destek veren başta Türk hükümeti olmak üzere ilgili makamlara bir kez daha teşekkürlerimi sunarım. Bizler Türkiye'de ürettiğimiz araçların kalite ve marka değerini sürekli geliştirerek tüm dünyada Türk Malı imajını daha üst seviyelere taşıyacağız."

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more