Reklamsız Sözcü

Kocaeli Haberi: Kız isteme kavgada öldürülen 10 yaşındaki Kibariye’nin katil zanlısına 25 yıl hapis cezası

Kız isteme kavgada öldürülen 10 yaşındaki Kibariye’nin katil zanlısına 25 yıl hapis cezası

android-time 11:36 2 Aralık 2016
Kız isteme kavgada öldürülen 10 yaşındaki Kibariye’nin katil zanlısına 25 yıl hapis cezası
Kız isteme kavgada öldürülen 10 yaşındaki Kibariye’nin katil zanlısına 25 yıl hapis cezası

BURSA’nın İznik İlçesi’nde 2010 yılında, kız isteme yüzünden çıkan silahlı kavgada, 10 yaşındaki Kibariye Yarar’ı öldürdüğü iddiasıyla yargılanan 41 yaşındaki Tünel Bozan hakkında verilen 25 yıl hapis cezası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın davaya müdahil edilmediği gerekçesiyle Yargıtay tarafından bozuldu. Bakanlığın müdahil olarak kabul edildiği yargılamada, Tünel Bozan, yeniden 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Olay 25 Şubat 2010’da İznik İlçesi’nde meydana geldi. Askerden yeni gelen Hüseyin Yarar, evlenmek istediği Fadime Bozan’ın başkasına verileceğini öğrenince, yaşadığı Kocaeli'nin Gebze ilçesinden İznik’e geldi. İddiaya göre, sevdiği genç kız ile nişanlanmak istediğini söyleyen Hüseyin Yarar, evliliğe karşı çıkan Fadime Bozan'ın ailesi tarafından dövüldü. Yarar'ın haber vermesi sonucu İznik'e gelen yakınları ile iki aile arasında başlayan tartışma, tabanca ve av tüfeklerinin kullanıldığı silahlı kavgaya dönüştü. Kavga sırasında Fadime Bozan'ın kuzeni olan Tünel Bozan'ın tabancasından çıkan kurşunlardan birinin boynuna isabet ettiği, Hüseyin Yarar'ın yeğeni olan Kibariye Yarar yaşamını yitirdi.
Olay sonrası tutuklanan ve 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Tünel Bozan, cinayetten 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Verilen bu cezayı Yargıtay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın davaya müdahil edilmemesi nedeniyle bozdu.
Bakanlığı müdahil olarak kabul edildiği yargılamada, Bozan, ilk olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ardından eylem olası kasıtla gerçekleştirmiş bulunduğundan müebbet, yargılama sürecinde iyi hal ve disipline uygun davranışları sebebiyle indirim uygulanarak 25 yıla indirildi. Aynı davada kavgaya karıştıkları için yargılanan Turan Yarar, Hüseyin Yarar, Mustafa Yarar ve Birol Yarar ise beraat etti. İsmail Bozan ise 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more