Reklamsız Sözcü

Çanakkale Haberi: Kuraklık Kazdağları'ndaki kestanelerde verimi düşürdü

Kuraklık Kazdağları'ndaki kestanelerde verimi düşürdü

android-time 09:30 18 Ekim 2016
Kuraklık Kazdağları'ndaki kestanelerde verimi düşürdü
Kuraklık Kazdağları'ndaki kestanelerde verimi düşürdü

ÇANAKKALE'nin Bayramiç İlçesi'ndeki Kazdağları'nın kuzey yamaçlarında bulunan bazı kestane ağaçları kurudu. Doğal ortamda yetişen kestanelerde verimin düşmesi üzerine bölge köylüsünün ek geliri de olumsuz etkilendi.
Köylüler, Bayramiç sınırlarında kalan Kazdağları eteklerindeki Karaköy, Çırpılar, Toluklar, Dağoba, Evciler, Çavuşlu, Serhat, Daloba, Yassıbağ, Beşik köylerinin önemli gelir kaynağı olan ve doğal ortamda yetişen kestanelerin, yaz mevsimindeki kuraklık nedeniyle kuruduğunu söyledi. Kuraklık, kestanelerde verimin de düşmesine neden oldu. Bu durum, köylülerin ek gelirine de darbe vurdu.
Önceki yıllarda bir hane 100- 200 kilo kestane toplayarak aile bütçesine önemli bir katkı sağlarken bu yıl köylüler kendi yiyecekleri kestaneyi bile toplayamadı. Yöre halkından 46 yaşındaki Engin Yılmaz, "Bu sene kestane ağaçları kurumuş. Kestane kozalaklarının içi boş. Ailece yiyebileceğimiz kestaneyi zor topladım. Bu yıl yeterli yağmur yağmaması verimi çok düşürdü" dedi.
Bayramiç İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, mevsimin kurak geçtiğini, sadece kestanede değil diğer ağaçlarda da kuraklığa bağlı verim kaybına yol açan kurumalar görüldüğünü belirtti.
Öte yandan, Kazdağları'ndan toplanan kestanenin kilosu ilçe pazarında büyüklüğüne göre 5- 10 TL arasında fiyatla satılıyor.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more