Reklamsız Sözcü

İzmir Haberi: Türk su ürünleri Kuzey Irak sofralarına girecek

Türk su ürünleri Kuzey Irak sofralarına girecek

android-time 11:08 18 Ekim 2016
Türk su ürünleri Kuzey Irak sofralarına girecek
Türk su ürünleri Kuzey Irak sofralarına girecek

İHRACATIN yıldız sektörlerinden Türk su ürünleri sektörünün dünya genelindeki tanıtım faaliyetleri kesintisiz devam ediyor. Su Ürünleri Tanıtım Grubu son olarak 10-13 Ekim 2016 tarihleri arasında Kuzey Irak’ın Erbil kentinde düzenlenen Agrofood 2016 Fuarı’na katılarak Türk su ürünlerinin tanıtımını yaptı.
Kuzey Irak’ın gıda temininde Türkiye’nin ana tedarikçi ülke konumunda olduğunu belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ve Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Sinan Kızıltan, Irak’ta 9'uncu kez düzenlenen 'Agrofood 2016 Fuarı’na 'STG' olarak üçüncü kez katıldıklarını kaydetti. Kuzey Irak’a Türkiye’den yapılan su ürünleri ihracatının 2015 yılının Ocak-Eylül döneminde 6 milyon 330 bin dolar olduğunu dile getiren Kızıltan, şöyle dedi:
"Kuzey Irak’a 2016 yılının Ocak- Eylül döneminde yaptığımız ihracat ise yüzde 39’luk artışla 8 milyon 814 bin dolara yükseldi. Kuzey Irak’ta ihracatımızın daha da gelişebileceği bir ortam var. Kuzey Irak’ta tanıtım çalışmalarımızı sürdürüp pazar payımızı arttırmak istiyoruz."
Su Ürünleri Tanıtım Grubu, Erbil Divan Otel’de Akdeniz İhracatçı Birlikleri Organizatörlüğü’nde Irak'ın en büyük süpermarket zincirlerinden Carrefour, Majidi Mall, Holland Market'ın satınalma müdürleri, büyük yerel tedarikçileri ağırladı. Resepsiyona ev sahipliği yapan Akdeniz Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Alican Yamanyılmaz, yaptığı konuşmada Kuzey Irak pazarını çok önemsediklerini, Irak'a su ürünleri ihracatını artırmak istediklerini, bu pazarda kat edecek çok yollarını olduğunu belirtti.

 

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more