Reklamsız Sözcü

Son Dakika: Ukrayna lideri Poroşenko'nun Norveç'e ilk resmi ziyareti

Ukrayna lideri Poroşenko'nun Norveç'e ilk resmi ziyareti

android-time 16:30 18 Ekim 2016
Ukrayna lideri Poroşenko'nun Norveç'e ilk resmi ziyareti
Ukrayna lideri Poroşenko'nun Norveç'e ilk resmi ziyareti

– Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilk kez Norveç'e resmi ziyarette bulundu.
Poroşenko, Norveç ziyareti kapsamında Norveç Başbakanı Erna Solberg ve Norveç Parlamentosu Başkanı Olemic Thommessen ile bir araya geldi.
Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Poroşenko, Ukrayna ve Norveç'in yeni enerji kaynakları alanında işbirliğine gitme konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.
Norveç'in Kırım ve Ukrayna'nın doğusundaki kriz ile ilgili Kiev'e destek verdiğini belirten Poroşenko, “Norveç'in, Ukrayna'nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına olan desteğini net olarak ifade etmesi bizim için önemli” dedi.
Norveç Parlamentosu Başkanı Thommessen ile görüşmesi sonrası ise Ukraynalı lider, “İnsan hakları alanında örnek teşkil eden Norveç'i, Donbass ve Kırım'daki insan hakları ihlallerine son verilmesi konusunda Ukrayna'ya destek olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.
Norveç'in hukuk alanındaki deneyimlerini Ukrayna ile paylaşmaya hazır olduğunu belirten Thommessen ise, iki ülke parlamentoları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için çalışma yürütüleceğini söyledi.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more