Reklamsız Sözcü

Bolu Haberi: Üniversiteli Dilay'ı öldüren sanığa 'cezai ehliyeti tam' raporu

Üniversiteli Dilay'ı öldüren sanığa 'cezai ehliyeti tam' raporu

android-time 15:17 1 Aralık 2016
Üniversiteli Dilay'ı öldüren sanığa 'cezai ehliyeti tam' raporu
Üniversiteli Dilay'ı öldüren sanığa 'cezai ehliyeti tam' raporu

BOLU'nun Gerede İlçesi'nde, geçen yıl 13 Ekim'de arkadaşlık teklifini reddeden üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Dilay Gül'ü bıçaklayarak öldüren aynı yaştaki sınıf arkadaşı 22 yaşındaki Uğur Aydemir için Adli Tıp Kurumu, 'akıl sağlığı yerinde ve cezai ehliyeti tam' raporu verdi. Ölen Gül'ün annesi Tülay Tuncel, "Ben zaten deli olmadığını söylüyordum. Onun ceza alması benim baharım olacak" dedi.
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Kimya Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Dilay Gül akşam okul çıkışı yurda giderken, iddiaya göre yanına gelip arkadaşlık teklif eden ve reddedilen okul arkadaşı Uğur Aydemir tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olayın ardından tutuklanan Uğur Aydemir'in, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'tasarlayarak öldürme, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis talebiyle yargılanmasına devam edildi. Ölen Gül'ün annesi Tülay Tuncel, adliyeye gelmesine rağmen sanığı görmemek için salona girmedi. Duruşmada Dilay Gül'ün arkadaşları ile CHP Bolu ve Gemlik Gençlik Kolları üyeleri ile avukatlar hazır bulundu.
CEZAİ EHLİYETİ TAM
Daha önce Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tıp Kliniği'nce 'psikotik bozukluk' (paranoid psikoz) adı verilen psikiyatri hastası olduğu yönünde rapor verilen sanık için Adli Tıp Kurumu 4'üncü İhtisas Kurulu'nun hazırlayıp mahkemeye gönderdiği rapor okundu. Raporda sanığın akıl sağlığının yerinde ve cezai ehliyetinin tam olduğu belirtildi. Sanık Aydemir, duruşmada ifade vermeyeceğini söyledi. Avukatının raporla ilgili savunma yapmak için süre istemesi üzerine de sanık Aydemir, "Süre falan istemiyorum. Bunlara gerek yok. Ne olacaksa olsun. Bence avukatın beni savunmasına da gerek yok" dedi.
Sanık avukatının süre talebi üzerine duruşma ertelendi.
'AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜRBOYU' BEKLENTİSİ
Adliye önünde açıklama yapan ailenin avukatı Rukiye Leyla Süren, "Adli Tıp Kurumu'nun verdiği raporda davanın başından beri ileri sürdüğümüz şeyler her yönüyle teyid edildi. Haklılığımız ortaya çıktı. Gözleme dayalı bu rapor, tamamen doğrudur. Biz davanın sonucunda sanığın hak ettiği ceza olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını alacağına inanıyoruz. Kurumlarımıza güveniyoruz" diye konuştu.
'BAHARIM GELİYOR AZ KALDI'
Anne Tülay Tuncel de "Katilin deli olmadığı raporlarda çıktı. Ben zaten her zaman deli olmadığını söylüyordum. Benim kızım eve geldiğinde kış da olsa 'Cıvıl cıvıl çiçekler açmış, bahar mı geldi' derdim. Baharım geliyor az kaldı. Adalet yerini bulacak. Onun ceza alması benim baharım olacak" dedi.

 

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more