Reklamsız Sözcü

‘Yamyam tavuk’ Meclis’te

CHP’li Fikri Sağlar, SÖZCÜ’nün haberini Başbakan’a sordu...

android-time 05:42 1 Aralık 2016
‘Yamyam tavuk’ Meclis’te
CHP’li Fikri Sağlar, SÖZCÜ’nün haberini Başbakan’a sordu...

Nil SOYSAL / İSTANBUL

SÖZCÜ, kendi artıklarıyla beslenen tavukları gündeme getirdi CHP'li Sağlar da Başbakan Binali Yıldırım'a sordu: Vatandaşın sağlığı mı önemli yoksa ‘Yamyam tavuk' üreticilerinin çıkarları mı?

SÖZCÜ, üç gün önce halk sağlığını yakından ilgilendiren bir habere imza atmıştı. Haberde şöyle denilmişti: “Tavukçuluk sektörünün büyük bir bölümü, tavukların kafası, tüyleri, bacakları, bağırsakları, kanı ve kullanılmayan iç organlarını “rendering” adı verilen işlemle yem haline getirip, tavuklara yediriyor. Yani yediğimiz tavuklar, insan tüketimine uygun olmayan kendi artıklarını yiyerek besleniyor. Tavuk sakatatının yem olarak kullanılmasını yasaklayan karar yürürlüğe girmezse, “yamyam tavuk” yemeye devam edeceğiz.” CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, yıllardır yediğimiz “Yamyam Tavuk”ları SÖZCÜ'nün haberine göre Meclis'e taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Sağlar, “Vatandaşın sağlığı mı, yoksa yamyam tavuk üreticilerinin çıkarları mı daha önemli” diye sordu. Türkiye'nin gıda sektöründeki kalite segmentinin hala tartışma konusu olduğuna dikkat çeken Sağlar şunları kaydetti: “SÖZCÜ'de çıkan habere göre; rendering işlemi; tavukların iç organları, kafaları, tüyleri, bacaklarının kıyılarak, 20 dakika süreyle 133 santigratta işlenmesiyle gerçekleşiyor. Daha sonra bu ürünlerden et unu, et kemik unu, kanatlı unu, tüy unu, kan unu, balık unu, don yağı veya kanatlı yağı gibi ürünler elde ediliyor. Ve bunlar yemle karıştırılarak, tavuklar bunlarla besleniyor. Tavuk sakatatının yem yapılmasını yasaklayan karar yürürlüğe girmezse ‘yamyam tavuk' yemeğe devam edeceğiz.”

SÖZCÜ’NÜN MANŞETİ

9

‘BASKI İDDİALARI DOĞRU MU?'

CHP'li Sağlar, 24 Aralık 2011'de Resmi Gazete'de yayımlanan ancak uygulamaya 5 yıl sonra konması için ertelenen yasağın, 1 Ocak 2016'da bitmesine karşın, 1 Ocak 2017'ye ertelendiğine dikkat çekti. Sektör yetkililerinin bu yasağın 5 yıl daha ertelenmesi için büyük bir lobi çalışmasını başlattığı yönündeki iddiaları da gündeme getiren Sağlar sorularını şöyle sıraladı: “Vatandaşlarımızın 5 yıl daha ‘yamyam tavuk'ları yemesine müsaade edecek misiniz? SÖZCÜ'nün haberinde geçen lobicilik faaliyetleri doğrultusunda, rendering sisteminin yasaklanması hakkında erteleme kararının çıkması için baskı yapıldığı iddiası doğru mudur? Vatandaşlarımızın sağlığı mı daha önemlidir, yoksa ‘yamyam Tavuk' üreticilerinin çıkarları mı?”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more