Reklamsız Sözcü

Araç Vergi Borcu Sorgulama Ve MTV ödemesi

Araç vergi sorgulama ve MTV ödeme işlemlerini GİB internet vergi dairesi üzerinden online olarak sorgulayarak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

android-time 09:43 2 Ocak 2016
Araç Vergi Borcu Sorgulama Ve MTV ödemesi
Araç vergi sorgulama ve MTV ödeme işlemlerini GİB internet vergi dairesi üzerinden online olarak sorgulayarak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri tüm araçlar için her yıl 2 taksit şeklinde yapılmaktadır. MTV sorgulama ve ödeme işlemleri için GİB hizmeti olan internet vergi dairesi uygulamasını kullanmalısınız.

Gib.gen.tr sitesindeki araç MTV sorgulama yazısında belirtildiği gibi kişilerin MTV ödemelerinde ve sorgulamalarında internet üzerinden sunulan internet vergi dairesi hizmetlerini kullanması gerekir. Hizmetler aracılığı ile kolay bir şekilde bilgi alınarak, güncel durum öğrenilebileceği gibi kişilerin tekrar tekrar kurumlara gitmesine gerek kalmaz. Online sorgulama yapılabilen ekran ise şöyledir;

Resimdeki formun doldurulması ile araç vergi borcu sorgulama yapılabilir. Eğer kişilerin araç vergi borcu sorgulama işlemlerini yapmak inçi doğru bilgileri forma girmezse, bu konuda herhangi bir işlemin yapılması da mümkün olmaz. Bu nedenle girilen bilgilerin doğruluğun kontrol edilmelidir. İşlemlerin yapılması sonrasında açılan yeni ekranda motorlu taşıtlar seçimi yapılmalıdır. Aracsorgulama.net sitesinde yer alan araç borç sorgulama yazısındaki gibi vergi borcu konusunda işlemlerin GİB üzerinden yapılması gerekir. Yapılması gereken seçim ise şöyledir;

Kredi Kartı İle Ödeme Bilgisi Sorgulama

Ödeme yapmak isteyenlerin kredi kartı kullanması gerekir. Kredi kartı dışında herhangi bir işlem yapılamayacağından dolayı kişilerin kart dışındaki işlemlerinde alternatif ödeme yöntemlerini kullanması gerekir. Araçlar için yapılabilen MTV işlemlerinde herhangi bir sorun yaşanmamasına adına kredi kartında yeterli limitin olması gerekir. Aksi halde ödeme işlemleri tamamlanamayacağından dolayı sistem tarafından hata mesajı yayınlanır.

Tüm araç sahipleri tarafından kullanılan uygulamada geçmiş dönemlere ait ödenmesi vergi borçları da görülebilir. Bu bakımdan kişilerin vergi ile ilgili tüm işlemlerinde araç vergi borcu sorgulama yaparak bilgilerine ulaşması gerekir. Üstelik araç vergi borcu sorgulama işlemlerinin yapılması sırasında takip edilecek adımlar sayesinde kişiler trafik cezalarını sorgulama ve ödeme fırsatı da bulur. Bu bakımdan sadece araç vergi borcu sorgulama için değil, trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri için de ilgili adımların takip edilmesi mümkündür.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:1707.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more