Reklamsız Sözcü

E Devlet Kapısına Giriş Yöntemleri Nelerdir?

E devlet portalından yararlanmak ve hizmetler aracılığı ile bilgi almak isteyen kişiler için farklı giriş seçenekleri bulunur. E devlet giriş yöntemleri...

android-time 09:40 6 Ocak 2016
E Devlet Kapısına Giriş Yöntemleri Nelerdir?
E devlet portalından yararlanmak ve hizmetler aracılığı ile bilgi almak isteyen kişiler için farklı giriş seçenekleri bulunur. E devlet giriş yöntemleri...

Devlet portalı üzerinden yayınlanan hizmetleri kullanmak isteyenlerin giriş seçeneklerinden birisini kullanarak ilk olarak sisteme erişim sağlaması gerekir. Eğer kişiler başarılı bir şekilde giriş yapamazsa, hizmetlerden de yararlanamaz. Ayrıca daha önce üyelik işlemlerini yapmayan kişilerin de giriş yapabilmesi mümkün değildir. Gib.gen.tr sitesindeki e devlet girişi yazısında belirtildiği gibi giriş için resimde de görülen form kullanılmalıdır.

E Devlet Şifresiyle Giriş

Devlet portalına giriş konusunda en çok tercih edilen şifre ile giriştir. Sorgulama blog sitesindeki e devlet şifresi işlem detayları yazısında belirtildiği gibi PTT'den alınan şifre ile kişiler kolay bir şekilde giriş yapabilir. Şifre ile giriş yapmak isteyenlerin yukarıda yer alan resimdeki giriş bölümünü kullanması gerekir. TC kimlik numarası ile birlikte kişilerin devlet portalı şifresini kullanması yeterlidir.

Elektronik İmzayla Giriş

Giriş konusunda diğer bir seçenek ise elektronik imzadır. Elektrik imza yetkisi bulunan kişiler, giriş alanında yer alan elektronik imza bölümünü kullanabilir. Bu bölüm için ise seçilmesi gereken bağlantı ve giriş alanı ise resimdeki gibidir.

Kişilerin elektronik imza ile giriş yapabilmesi için Java programının bilgisayarında ve tarayıcısında kurulu olması gerekir. Programa sahip olmayan kişiler ise programı ücretsiz bir şekilde indirerek sistemlerine kurabilir.

Mobil İmzayla Giriş

Diğer bir giriş seçeneği ise mobil imza ile giriştir. Mobil imza ile giriş yapmak isteyenlerin resimde yer alan işaretli bağlantıya tıklaması gerekir. Bağlantıya tıkladıktan sonra cep telefonu numarasının ve TC kimlik numarasının yazılacağı alan yer alır. Bu bilgiler girilerek sisteme erişim sağlanabilir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:1307.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more