Reklamsız Sözcü

GİB Faiz Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

GİB üzerinden sunulan özel bir hizmette kişiler borçları için GİB faiz hesaplama yapabilir. GİB faiz hesaplama detayları haberimizde.

android-time 12:34 3 Ocak 2016
GİB Faiz Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?
GİB üzerinden sunulan özel bir hizmette kişiler borçları için GİB faiz hesaplama yapabilir. GİB faiz hesaplama detayları haberimizde.

Kişilerin resmi mevcut borçlarını zamanında ödememesi halinde resmi mevzuatlara uygun olarak faiz eklenmektedir. Bu konuda kişilerin bilgi alabilmesi adına internet üzerinden sunulan uygulamalar kullanılabilir. GİB blog sitesinde yer alan GİB borç sorgulama yazısında da belirtildiği gibi kişiler borç sorgulama yaparak güncel borç durumunu öğrenebileceği gibi GİB faiz hesaplama yaparak borçlarına ne kadarlık bir faiz eklendiğini ya da ekleneceğini öğrenebilir. Bu konuda resimde yer alan uygulama kullanılmalıdır.

RESMİ GİB FAİZ HESAPLAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Resimde görülen tabloda kişilerin borçlarını kalem kalem girmesi gerekir. Borçların girilmesinin ardından en altta yer alan hesapla butonuna tıklanması ile birlikte girilen bilgiler doğrultusunda GİB faiz hesaplama işlemlerinin yapılması sağlanır. Kişilerin kalem kalem gireceği borç alanında tek seferde 25 borç girilmesi mümkündür. Bu açıdan kapsamlı bir şekilde işlem yapılarak konuyla ilgili bilgi alınabilir. Sistem tarafından yapılan hesaplamalarda borcun vadesi ve tarihi gibi detaylı bilgiler alındığından dolayı gecikme süresi tespit edilerek, bu süre boyunca kişilerin ne kadarlık bir faiz ödemesi gerektiği belirlenmektedir. Bu bakımdan online olarak yapılan işlemler sayesinde kişiler işlemlerini kolay bir şekilde yapabilir. GİB sitesindeki sorgulama yazısındaki gibi GİB üzerinden pek çok sorgulama yapılabilir. GİB faiz hesaplama işlemlerinin sonuç sayfası ise şöyledir:

Resimde görüldüğü gibi kişilerin mevcut borçlarına eğer gecikme olmuşsa oran ve zam bölümünde konuyla ilgili detaylar yer alır. Resimde yapılan örnek sorgulamada kişilerin herhangi bir gecikmesi olmadığından dolayı borca faiz eklemesi yapılmamıştır. Fakat belirtilen tarihin geçilmesinin arından ödenmeyen süreler için kişilerin borçlarına faiz eklenerek, borcun faizli haliyle ödenmesi sağlanır. Bu detaylara dikkat edilmelidir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:3303.04.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more