Reklamsız Sözcü

GİB İhbar Bildirimi İşlemleri Nasıl Yapılır?

GİB üzerinden yapılan ihbar bildirimi sayesinde illegal durumların önüne geçilmektedir. GİB ihbar bildirim işlemleri detayları haberimizde.

android-time 10:35 9 Ocak 2016
GİB İhbar Bildirimi İşlemleri Nasıl Yapılır?
GİB üzerinden yapılan ihbar bildirimi sayesinde illegal durumların önüne geçilmektedir. GİB ihbar bildirim işlemleri detayları haberimizde.

Gelir İdaresi Başkanlığı Türkiye'deki kişilerin gelirleri üzerinden borç ve vergilendirme yaptığından dolayı bu işlemleri yaparken kişilerden de yardım almaktadır. Online olarak oluşturulan uygulamalar aracılığı ile kişiler GİB ihbar bildirim yaparak olası bir durumu kuruma bildirebilir. GİB ihbar bildirimi yapılması sonrasında kurum tarafından gelen tüm mesajlar değerlendirilerek gerekli takip ve inceleme başlatılmaktadır. GİB sitesinde yer alan GİB borç sorgulama yazısında da belirtildiği gibi kişilerin sadece borçlarını sorgulamak için kullandığı bir siteden de öde, kişiler pek çok konuda bilgi alarak, sisteme bilgi girebileceği bir site yapısı kullanılmaktadır. GİB ihbar ekranı şöyledir;

İhbar bildirimi konusunda kişiler gib.gen.tr sitesindeki GİB ihbar sorgulama yazısındaki gibi sorgulama hizmetlerinden yararlanarak daha önce yapılan ihbar hakkında dahi bilgi alabilir. Resimde görüldüğü üzere kişiler yeni bir ihbar yapmanın yanında yapılan ihbarın durumunu öğrenme gibi çeşitli hizmetlerden de yararlanabilir. Kişilerin işlem sonuçlarını öğrenebilir durumda olması da avantaj sağlar. Kişiler taleplerin değerlendirildiği ve sonuçlandığını gördükçe, ihbar konusunda çok daha fazla duyarlı olur. GİB ihbar bildirimi sayfasında ihbar bildirimi için kullanılan ekran şöyledir;

Resimde de görüldüğü gibi bildirimlerde kişilerin gerçek kimlik bilgilerini kullanması gerekir. Kişilerin ihbarlarının sistem üzerinden kuruma ulaşabilmesi için eksiksiz bir şekilde formların doldurulması gerekir. Eğer kişiler kimlik bilgisi girmek istemezse, bildirim gönderme noktasında da başarıya ulaşılamaz bu nedenle GİB ihbar bildirimi yapmak isteyenlerin belirtilen detayla dikkat etmesi ve sorunsuz işlemler için bu doğrultuda GİB ihbar bildirimi işlemlerini yapması gerekir. Tüm kişiler için online hizmetler hazır durumdadır.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:0707.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more