Reklamsız Sözcü

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik cezası sorgulama konusunda EGM ve GİB kullanılırken, e devletten de yapılabiliyor. Peki E devlet üzerinden trafik cezası sorgulama nasıl yapılır?

android-time 09:23 4 Ocak 2016
Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?
Trafik cezası sorgulama konusunda EGM ve GİB kullanılırken, e devletten de yapılabiliyor. Peki E devlet üzerinden trafik cezası sorgulama nasıl yapılır?

Aracı üzerinden herhangi bir cezanın kesilip kesilmediğini öğrenmek isteyenlerin trafik cezası sorgulama yapması gerekmektedir.  Trafik cezası sorgulama konusunda kişilerin Emniyet Genel Müdürlüğü ya da Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi internet sitesini kullanması mümkünken, artık e devlet de kullanılabilir. İlgili sitede yer alan uygulamalar aracılığı ile plaka ve araç ruhsat bilgileri girmeye gerek kalmadan trafik cezası sorgulama yapılabilir ve sonuç öğrenilebilir. Bu bakımdan kolay bir şekilde trafik cezaları ile ilgili işlemler yapılabilir durumdadır. Gib.gen.tr sitesindeki trafik cezası sorgulama yazısında belirtildiği gibi kişilerin seçmesi gereken hizmet şöyledir;

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik cezası sorgulama yapacak kişilerin istediği siteyi tercih etmesi mümkündür. Online olarak yapılan bu işlemler sonrasında trafik cezası sorgulama kapsamında güncel cezalar görüntüleneceği için dönem dönem ilgili sorgulama işlemleri tekrarlanabilir. Bu bakımdan büyük bir kolaylık sağlanmış durumdadır. Sizler de sunulan hizmetler aracılığı ile trafik cezası sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Resimdeki hizmetin seçilmesi ceza sorgulaması için yeterlidir. Sorgulama sonrasındaki ekran şöyledir;

Trafik Cezam Var Mı?

Trafik cezası olup olmadığını merak eden kişiler de kolay bir şekilde bilgi alabilmektedir. Bu konuda yapılan online işlemlerde kişilerin belirtilen adımları takip etmesi yeterlidir. Böylece herhangi bir cezanın olup olmadığı görülebileceği gibi cezanın olduğu durumlarda da ödeme yapılabilmektedir. Trafik cezaları ile ilgili online olarak sunulan hizmetler bu konuda kişilerin kolaylaştırmış durumdadır. Trafik cezası sorgulama işlemleri sonrasında trafik cezası ödeme işlemleri ile birlikte kişiler trafik cezaları ile ilgili yapabileceği tüm işlemleri yerine getirmiş olmaktadır. İlgili hizmetten sizler de yararlanabileceğiniz gibi yapılacak tüm işlemler üstelik ücretsizdir.

Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezası ödemelerinde en çok ilgi çeken erken ödeme indirimidir. Kişilerin trafik cezalarını aldıktan sonraki 15 gün içerisinde trafik cezası ödemesi yapmasında cezaya erken ödeme indirimi sağlanır. Bu indirim sayesinde kişiler cezaların dörtte üçünü ödeyerek cezalarını kapatabilir. Trafik cezası ödeme konusunda dikkat edilecek başka bir detay bulunmamaktadır. Trafik cezası ödeme süresi sadece indirim için geçerlidir. Gib sitesinde yer alan trafik cezası ödeme yazısında kişilerin bazı hallerde zorunlu olarak trafik cezası ödeme yapacağı belirtilir.

Zorunlu Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezası ödeme işlemlerinde zorunluluk dönemi araç muayenesinde geçerli olur. Kişilerin trafik cezası olması halinde muayeneden onay alması mümkün değildir. Bu nedenle muayene yaptıracak kişilerin mutlaka trafik cezası sorgulama yapması gerekir. Sorgulama yapılınca kişiler trafik cezası ödeme adımlarına geçiş yapabilir. Trafik cezası ödeme için ise GİB internet vergi dairesi dışında remsi bir kaynak bulunmamaktadır.

Son güncelleme: android-time 16:1607.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more