Reklamsız Sözcü

SGK Borç Sorgulama Ve GSS Prim Borcu Ödeme

GSS için borçlarını öğrenen kişiler, GSS borç sorgulama sonrasında hizmetlerde yer alan GSS borç ödeme adımlarına geçiş yapılabilir.

android-time 08:50 4 Ocak 2016
SGK Borç Sorgulama Ve GSS Prim Borcu Ödeme
GSS için borçlarını öğrenen kişiler, GSS borç sorgulama sonrasında hizmetlerde yer alan GSS borç ödeme adımlarına geçiş yapılabilir.

Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanan kişiler için her ay sonunda prim borçlanması yapılır. Prim borçlanmasında kişilerin sigortadan yararlanmaya devam etmesi için primlerini ödemesi gerekir. Prim ödemelerini yapan kişiler için sigortada bir aksaklık yaşanmazken, prim ödenmediği takdirde hizmet pasif duruma gelebilir. Esgm blog sayfasındaki GSS sorgulama yazısında belirtildiği gibi online olarak durum takip edilebilir. Bu konuda e devlette yer alan resimde görülen hizmet bağlantısına tıklanmalıdır.

Hizmete tıklandıktan sonra sistem tarafından kişilerin güncel GSS ekranı açılır. Bu bölümde kişilerin tüm bilgileri yer aldığından dolayı sigorta ile ilgili hiçbir soru işareti kalmaz. Prim borcu olup olmadığı, borçlanmanın hangi tarihlerde yapıldığı sayfanın alt kısmında yazar. Bu konuda aşağıdaki resimdeki örnek sorgulamayı inceleyebilirsiniz.

Kişilerin online olarak esgm bilgi paylaşım sitesindeki GSS prim borcu sorgulama yazısında belirtildiği gibi ödeme yapması için ilk olarak sayfanın alt kısmında yer alan ödeme bağlantısına tıklanmalıdır. Ödeme işlemlerinde SGK web tahsilat servislerine yönlendirme yapılır. Bu yönlendirmede kişilerin kredi kartı ile sadece GSS için değil, diğer resmi SGK hizmet borçları da ödenebilir. Bu bölümde resim incelenebilir.

Online olarak yapılan ödemelerde kredi kartı kullanılması zorunludur. Kart bilgileri girildikten sonra sistem tarafından kart üzerinden ücret tahsili yapılır. Böylece kişiler ek bir işlem yapmadan ödemelerini gerçekleştirebilir. Üstelik sadece bir aya ait borç için değil, tüm borçlar için ödeme yapılabilir. Bu bakımdan özellikle sigortası pasif kişiler dahi, online olarak ödeme yaparak tüm borçlarını kapatabilir ve sigortadan yararlanmaya devam edebilir. Herkes tarafından kullanılabilen işlemlerde güvenli bir şekilde ödeme sistemi geliştirilmiştir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:1707.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more