Reklamsız Sözcü
RAHŞAN GÜLŞAN

Bari ‘Bağyandan Sorumlu Bakanlık’ kurun!

26 Şubat 2016

Dilleri kadın demeye varmıyor.
Bırakın kadın olmayı, kadın demeyi bile ayıp sayıyorlar.
Çünkü kadın deyince akıllarına birey, ana, sevgili ya da kardeş gelmiyor.
Cinsel bir davranış sonucu ‘kızken kadın olmak' geliyor.
Tutturdular bir bayan Allah bayan!
O kafaya göre kadına kadın demek ayıp ama sokaklarda kadınların kanının akmasında hiçbir sakınca yok.
Kadına kadın demek ayıp ama küçük kız çocuklarını okula göndermek yerine kocaya vermekte hiçbir sakınca yok.
Kadına kadın demek ayıp ama okula emanet ettiğiniz güzeller güzeli kız çocuğunuza cinsel tacizde bulunulduğunda okul yetkililerinin konuyu kapamasında hiç sakınca yok!
Kadına kadın demek ayıp ama bir kadının katilini mahkemede şefkate boğmanın, indirimden indirime koşturmanın hiçbir sakıncası yok!
Kadına kadın demek ayıp ama koca koca adamların minicik kızlara uzun süre tacizde bulunup sonra çocuklarda ruh sağlığının bozulmuş olma şartının aranması hiç ama hiç sakıncalı değil!
Tamam, dediğiniz gibi olsun. Kadın demeyelim. Kaldırdığınız Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığı yerine hiç değilse ‘Bağyandan Sorumlu Devlet Bakanlığı' kurun.
Bu iş böyle olmuyor.
Kadınlara şiddet sistemli şekilde ve artarak devam ediyor. Toplum oralı değil. Ama işin asıl korkunç yanı devlet de oralı değil.
Göstermelik olarak kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadının toplumdaki rolünün muhafazakârlaşmasına öylesine konsantre olmuş olmalı ki hiçbir şiddet olayında ortada yok!
Hep olay ortaya çıkıp da toplum ayağa kalkınca cılız bir ses çıkıyor: “Davanın takipçisi olacağız.” o kadar.
Bakın, hanımın tesettürlü olup olmaması önemli değil.
Önemli olan, ülkenin görmezden gelinen en önemli sıkıntılarından birinde tüm kadınları kucaklayacağından ya da bu konuda aktif rol alacağından şüphe duyuyor olmam.
Onca şey yaşandı kaç aydır, tık yok Bakan Hanım'dan!
Zaten bu bile muhafazakâr hükümetin ne kadar umurunda olduğumuzun kanıtı!
Çok yalnızız, bu ülkenin kadınları olarak çok yalnızız!
Bu korku iklimi kimin işine geliyorsa Allah bin türlü…
İronik geliyor değil mi? Mesajı Allah'a yollamak.
E bunu da kahrolası terör saldırıları sonrası bakanların verdiği reaksiyonlardan öğrendik!
Kınayarak, lanetleyerek, Allah'a havale ederek çözülüyor galiba devlet işleri.
“Ben de bu yöntemi deneyeyim” dedim, o kadar…

Servis meselesinde yalnız değilmişim

İstanbul'daki servis minibüslerine gizli bir elin verdiği sıra dışı ‘her yere park hakkı' sadece beni rahatsız etmiyormuş meğerse. İşte sevgili okurumun bu konudaki görüşü:
“Sevgili Rahşan Hanım, yazılarınızı zevkle okumaktayım. Her geçen gün servis araçları gözle görülür bir şekilde artarak bizler için trafiği çekilmez hale getiriyor. Bu arada sanki alay eder gibi çekiciler de arada duran bazı zararsız otolara kancayı takıp götürüyor. Mesela Etiler Tepecik yolunun sağında ve solunda araç parkı için yapılmış geniş bir alan mevcut. Ama her nedense birkaç aydır çekici oralardan da ring seferiyle araç topluyor. Gayrettepe, Esentepe yolları hep tek şerit ama kimse görmüyor. Saat öğlen 2-3 gibi bile trafik berbat oluyor. Hatta sabahtan gelip kenara çekiyorlar. Ne olur sizden ricam durmadan, yılmadan, bizim sesimiz olun ve yazın. Bizlerin böyle bir imkanı yok. Sizi gönülden destekliyoruz. Sağlık, başarı, mutluluk hep hayatınızda olsun. Rengin Atay”
Ah Rengin Hanım ne güzel anlatmışsınız. Elimden geldiğince yazmaya devam edeceğim. Ama kimsenin oralı olmaması ve bu kanunsuzluğun giderek artması umudumu kırıyor doğrusu.

Hakemin heykeli dikilsin

Kırmızı kart vakasına bir okurum ilginç ve keyifli bir teklifle yaklaşmış. Sizinle paylaşayım dedim:
“Rahşan Hanım merhaba.
Üç gündür futbolcu Salih'le yatıp kalkıyoruz. Bana komik gelen yöre insanının tepkisi. Bu ülkede yetim hakkı çalanlara hiçbir tepki yok, oyları çaldıkça artıyor. İki puan çalınınca ortalık ayağa kalkıyor. Hani Neyzen Tevfik'e atfedilen ‘İnsanoğlu tuhaftır… Söversin kızar da, seversin (!) aldırmaz' misali. Mantıken hakemin heykeli dikilmesi gerekmez mi? M.Ferda Narinç”
Kıvrak zekalı okuru seviyoruz. :)

 

 

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more