Reklamsız Sözcü

ABD’den Kuzey Kore’ye sert tehdit

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kuzey Kore'nin nükleer silah arayışını durdurması gerektiğini belirterek, "Kuzey Kore, rejimini ve insanlarını yıkıma götürecek davranışları tasavvur etmeyi bırakmalıdır" dedi.

android-time 22:46 9 Ağustos 2017
ABD’den Kuzey Kore’ye sert tehdit
ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kuzey Kore'nin nükleer silah arayışını durdurması gerektiğini belirterek, "Kuzey Kore, rejimini ve insanlarını yıkıma götürecek davranışları tasavvur etmeyi bırakmalıdır" dedi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kuzey Kore’nin ABD’ye bağlı Guam Adası’nı vurma düşüncesinde olduğunu açıklamasının ardından konuyla ilgili açıklamada bulundu.

“İNSANLARINI YIKIMA GÖTÜRECEK…”

ABD’nin ve müttefiklerinin kendilerini herhangi bir saldırıdan korumak için yeterli askeri kapasiteye sahip olduğunu dile getiren Mattis, “Kim Jong-un, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin tek sesini ve Kuzey Kore’nin küresel güvenlik ve istikrara tehdit teşkil ettiği konusunda mutabık dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin sesini dikkate almalı. Kuzey Kore kendisini izole etmeyi bırakmalı ve nükleer silah arayışını durdurmalıdır. Kuzey Kore rejimini ve insanlarını yıkıma götürecek davranışları tasavvur etmeyi bırakmalıdır” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERKuzey Kore'den ABD'ye saldırı açıklaması: Guam'a saldırı hazırlığımız varKuzey Kore'den ABD'ye saldırı açıklaması: Guam'a saldırı hazırlığımız var

“KUZEY KORE KAYBEDECEK”

Sputnik’te yer alan habere göre; ABD Başkanı Donald Trump’ın aralık ayında Kuzey Kore açıklaması hakkında bilgilendirildiğine dikkati çeken Mattis, Trump’ın ilk emrinin balistik füze savunma sistemleri ile nükleer caydırıcı gücün teyakkuzuna önem verilmesi olduğunu söyledi.

Mattis, ABD dışişlerinin diplomatik olarak sorunun çözümüne çalıştığını savunarak, bununla birlikte ABD ve bölgedeki müttefik ülkelerin askeri kabiliyetinin Kuzey Kore’nin çok ötesinde olduğunu söyledi. Mattis, şunları söyledi:

“Bizim birleşik müttefik kuvvetlerimizin dünya üzerinde en isabetli, en hazır, sert savunma ve saldırı gücüne sahip olduğu bilinmelidir. Bizim eylemlerimiz Kuzey Kore’nin eylemlerine üstün gelmeye devam edecek ve Kuzey Kore başlattığı her silah yarışını veya çatışmayı kaybedecektir.”
Kuzey Kore’nin, Hwasong-12 orta-uzun menzilli balistik füzesiyle ABD’ye bağlı Guam Adası’na saldırı hazırlığı içerisinde olduğu bildirilmişti.

İLGİLİ HABERTrump: Kuzey Kore'nin tehditleri öfke ve ateşle karşılanacakTrump: Kuzey Kore'nin tehditleri öfke ve ateşle karşılanacak
Son güncelleme: android-time 22:4809.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more