Reklamsız Sözcü

Guardian yazarından çok çarpıcı ‘Erdoğan ve Trump’ yazısı

İngiliz Guardian gazetesinde dün çıkan Liz Cookman imzalı yazının başlığı oldukça etkileyici: "Amerika'nın geleceğini görmek istiyorsanız Türkiye'ye bakın!"

android-time 12:40 1 Şubat 2017
Guardian yazarından çok çarpıcı ‘Erdoğan ve Trump’ yazısı
İngiliz Guardian gazetesinde dün çıkan Liz Cookman imzalı yazının başlığı oldukça etkileyici: "Amerika'nın geleceğini görmek istiyorsanız Türkiye'ye bakın!"

İngiltere Başbakanı Theresa May’in geçen hafta hem ABD’ye hem Türkiye’ye yaptığı ziyaretleri konu alan yazıda “gerçekten böyle dostlara ihtiyacımız var mı” sorusundan yola çıkılıyor. Yazıda May’in Brexit korkusuyla ticaret anlaşması için kapısını çaldığı Trump ve Erdoğan yönetimlerini eleştirmekte çok zayıf kalması gündeme getirilmiş.

Cookman, “ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelir gelmez tüm dünyayı şoke eden kararları izleyen pek çok Türk’ün aklından ‘Dünyamıza hoşgeldiniz’ sözü geçiyordu. Ülkede yaşanan problemler için dış mihrakların suçlanması. Medyaya saldırı. Terör kelimesi ile birlikte dinin bölücü bir araç olarak kullanılması. Türkiye bu yoldan daha önce geçti” diyor.

“Trump’ın yapmasından korktuğunuz her şeyi Erdoğan daha önce uyguladı” denilen yazıda, egosu yüksek iki liderin kendi ülkelerinin geleceğinden ziyade kendi güçlerini önemsediğini ve Theresa May’in ticaret anlaşmaları nedeniyle Erdoğan ya da Trump üzerinde kontrol sağlamasının zor olacağı belirtiliyor.

38748eroqwuidjasknmnCookman yazısında, “Dünyanın diğer yanında oturup Türkiye'yle ilgili bir iki makale okumak ve ‘Uyanın! Erdoğan bir diktatör' yorumları yapmak kolay. Asıl ABD'ye bakın: Her şey böyle başlıyor. Zihin kontrolü yavaşça yayılıyor. Böl ve yönet” diyor.

Yazı şöyle devam ediyor:

— “Unutmayın, Türkiye’nin Ortadoğu’da demokrasinin savunucu olduğu günler çok geride değil. Türkler, 1980 askeri darbesinden sonra karanlık günleri geride bıraktığını umarken sadece birkaç yıl içinde mübalağa, korku ve paranoya sayesinde İslamcılık ve bir ölçüde diktatörlüğün kucağına yuvarlandı.”

— “Brexit nedeniyle ekonomik kaygılar taşıyan İngiltere Başbakanı iki ülkeyle 100 milyon sterlinlik anlaşmalar yapmak için sessizliğini korudu. Bu iki görüşme İngiltere nezdinde güçlü ve net bir mesaj verdi: ‘Biz para kazanabildiğimiz sürece ne isterseniz yapabilirsiniz.'”

2017-01-27t193106z_1_mtzgrqed1rgea3le_rtrfipp_0_usa-trump-britain-1Yazıda Trump ve Erdoğan’ın benzeştiği noktalar şöyle özetleniyor:

“İşkenceye verdikleri desteğin dışında, ikisi de milliyetçi söylem kullanıyor. Kürtaja karşı çıkıyor. Kadınları nesneleştiriyor, feminizmi yanlış anlıyor. Damatlarını önemli rollere getiriyor. Özellikle komedyenlerin ve gazetecilerin eleştirilerine tahammül edemiyor. Birbirlerinin medyaya yönelik tutumunu destekliyorlar.”

Son güncelleme: android-time 13:2401.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more