Reklamsız Sözcü

Merkel, çantası dolu geliyor… Sarayda kavga çıkaracak 8 sorun

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Perşembe günü Türkiye’yi ziyaret edecek. Ziyaretin ana konusu olarak, "Göçmen sorunu ve geri kabul anlaşması" olarak çizilse de, Merkel’e hem hükümetten hem de muhalefetten, "Erdoğan’a iletilecekler" listesi verildi.

Ali GÜLEN
android-time 13:10 1 Şubat 2017
Merkel, çantası dolu geliyor… Sarayda kavga çıkaracak 8 sorun
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Perşembe günü Türkiye’yi ziyaret edecek. Ziyaretin ana konusu olarak, "Göçmen sorunu ve geri kabul anlaşması" olarak çizilse de, Merkel’e hem hükümetten hem de muhalefetten, "Erdoğan’a iletilecekler" listesi verildi.

MERKEL’İN LİSTESİ

Almanya Başbakanı, Ankara'ya çantasında 4 önemli başlık ile geliyor. Merkel, Erdoğan’dan özetle şunları isteyecek;

— Geri kabul anlaşmasının aksayan yönlerini düzeltelim, ama bunu ikide bir AB'ye karşı tehdit olarak kullanmayın.
— Yasama, yürütme, yargı arasındaki çizgiler kayboldu. İnsan hakları, kişi hak ve özgürlükleri yoğun şekilde tehdit altında. Bu Avrupa değerleri ve demokrasi ile uyuşmaz.
— Ülkemize kaçan muhaliflerin ya da siyasi sığınma isteyenlerin, çeşitli Türk kurumları aracılığıyla takip edilmesi kabul edilemez.
— Almanya'da siyasi ilticalarda kararı yargı organları verir. Bu yüzden, bizden siyasi ilticaları sonuçlananlarla ilgili mahkemeler üzeri bir karar beklemeyin.

ÖNEMLİ BAŞLIK; HAK VE ÖZGÜRLÜKLER

Merkel'in çantasında yer alan konular bu şekilde özetlenirken, Almanya Başbakanı'nın AKP hükümeti ve Erdoğan'la özellikle, “Geri kabul anlaşmasının sürekli tehdit olarak kullanılmasının” yarattığı rahatsızlığın dile getireceği, ayrıca bundan sonra yapılacakları konuşmak istediği belirtiliyor.

Merkel'in ikinci olarak, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'deki gelişmelerden doğan sıkıntıları anlatacağı öğrenildi. Bunların başında, “güçler ayrılığının neredeyse ortadan kalkması, insan hakları, mülkiyet ve özellikle çeşitli yayın organlarında Alman kurumlarına karşı yöneltilen suçlamaların” yer alacağı belirtiliyor.

Birçok Alman milletvekili, Merkel'den, Erdoğan'a bu konularla ilgili sert mesajlar vermesini istediği biliniyor. Özellikle, Almanya'ya iltica eden ya da siyasi nedenlerle kaçanların, çeşitli Türk kurumları tarafından takip ya da ihbar edilmesinden duyan sıkıntının da iletileceği öğrenildi.

AKP VE ERDOĞAN'IN TALEPLERİ

Merkel'in bu isteklerine karşılık Türk tarafının özellikle, 15 Temmuz darbe girişimi ve ondan sonra yaşananları gündeme getirmesi bekleniyor. Alman hükümeti ve basını, Türkiye'nin şu dört önemli noktalyı ön plana çıkaracağını vurguluyor;

— Darbe girişiminden sonra Türkiye'ye Almanya'dan gerekli destek verilmedi.
— Serbest dolaşım anlaşması bir türlü yürürlüğe sokulmadı. Geri Kabul Anlaşması yürüdüğü halde, sudan sebeplerle sorun çıkarılıyor.
— 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kaçan veya iltica edenlere iltica hakkı vermeyin. Almanya, ayrıca şu ana kadar 4000'e yakın iade talebimize hiç bir olumlu yanıt vermedi.
— İncirlik'te görev yapan Alman uçaklarının görev yaptığı ülkelerden aldığı görüntülerin Türkiye ile paylaşılmamasını anlamıyoruz. Bunun önünü açın.

ALMAN BASINI: ERDOĞAN'A KIZIN

Merkel ve kurmaylarının Türkiye'nin bu tür taleplerine hazırlık yaptığı, Ankara'da kendilerini bunların dışında ne gibi sorunların beklediğini çözmeye çalıştıkları öğrenildi. Alman basını ise, Merkel'in, Erdoğan'a sert çıkması ve „otoriter buldukları“ yönetim tarzından vazgeçmesi gerektiğini söylemesini istiyor.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 13:1401.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more