Reklamsız Sözcü

Şili’de eski gazeteci devlet başkanlığına aday

Güney Amerika ülkesi Şili'de önümüzdeki kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde aday olan eski gazeteci ve televizyoncu Alejandro Guillier'e halkın desteği artıyor.

Sozcu.com.tr
android-time 11:17 20 Mart 2017
Şili’de eski gazeteci devlet başkanlığına aday
Güney Amerika ülkesi Şili'de önümüzdeki kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde aday olan eski gazeteci ve televizyoncu Alejandro Guillier'e halkın desteği artıyor.

Anketler, geçen dönem senatör seçilen ve şimdi de devlet başkanlığına aday olan gazeteci Guillier’e desteğin yüzde 25 seviyesinde olduğunu gösteriyor.

Anketlerde birkaç puan farkla ilk sırada ise, birçok yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya bulunan, muhafazakâr milyarder Sebastian Pinera bulunuyor.

Küçük bir siyasal parti olan Radikal Sosyal Demokrat Parti’nin başındaki Guilliler partisinin senatodaki tek üyesi. Guilliler hakkında uzmanlar tarafından popülist değerlendirmesi yapılıyor.

TRUMP’A BENZETİLMEK İSTEMİYOR

İngiliz Guardian gazetesine konuşan Guilliler, “Evet, popülerim çünkü 25 yıl boyunca TV ve radyodaydım. Şilililerin ev ve iş yerlerine ulaştım. Ancak Trump yönetimine de Venezualla hükümetine de mesafeliyim. Benim için önemli olan mutabakat oluşturmak” dedi.

Gazetecilikten sonra televizyon şovu sunmaya başlayan Guillier’ın tahammül edemediği şey ise “Şili’ninTrump’ı” benzetmesi. Zira Guillier her ne kadar popülerliğiyle seçim yarışına girmiş olsa da, merkez sola ve çevrecilere yakın politikaları benimsiyor.

Guillier; eğitim, sağlık ve emeklilik harcamalarının artırılmasını, kürtaj hakkına erişimi, yerel topluluklar için daha geniş çaplı özerkliği, yerli haklarının daha fazla tanınmasını savunuyor.

Guilliler, kurulu düzen partilerine eleştirisini ise şu sözlerle dile getirdi:
“Toplumumuz ekonomik ve siyasi liderlerinden daha ilericidir. Şili son 10, 15 yılda büyük oranda değişti. Elden edilen başarıdan gurur duyuyorum. İnsanlar Şili’ye saygıyla bakıyor. Ancak daha fazla eşitliğe sahip olan daha özgür bir toplum için bir sıçrama yapmamız gerekiyor. Kendimizi bin bir kere yeniden şekillendirmeliyiz.”

Bu politikaları, hâlihazırdaki Devlet Başkanı Michelle Bachelet ile paralellik gösteriyor. Bachelet iki dönem görev kuralı nedeniyle bu seçimde aday olmayacak.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more