Reklamsız Sözcü

Antalya’da 6 bin kişilik dev satranç şöleni

Türkiye İş Bankası’nın 2005 yılından bu yana ana sponsoru olduğu Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), ülkenin 81 ilinden yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı dev bir satranç buluşmasına imza attı..

android-time 10:11 3 Şubat 2017
Antalya’da 6 bin kişilik dev satranç şöleni
Türkiye İş Bankası’nın 2005 yılından bu yana ana sponsoru olduğu Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), ülkenin 81 ilinden yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı dev bir satranç buluşmasına imza attı..

Antalya'da 21-27 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen “Türkiye Küçükler Şampiyonası, Türkiye Yıldızlar Şampiyonası ve Türkiye Emektarlar Şampiyonası”na her ilden toplam 2 bin 524 sporcu katıldı.

İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen, satranca 11 yılı aşkın süredir destek verdiklerini belirterek, satrancın bir spor dalı olmanın ötesinde problem çözme ve analitik düşünme yeteneğini destekleme, yaratıcılığı geliştirme, dikkat eksikliğini azaltma gibi faydaları bulunduğunu vurguladı. Satrancı toplumsal gelişime katkısı açısından önemli bulduklarını ifade eden Sözen, şunları aktardı: “İş Bankası olarak satrancın ülkemiz için çok önemli olduğuna ve satrançta kazandığımız ivmeyi muhafaza etmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla, satranca verdiğimiz desteği sürdüreceğiz. Türkiye'yi bir satranç ülkesi haline getirme yönündeki çabalarımızın, gelecek yıllarda daha da büyük başarılara vesile olacağına yürekten inanıyoruz.”

SATRANCA OLAN İLGİ DAHA DA ARTIYOR

TSF Başkanı Gülkız Tulay da Türkiye'nin artık uluslararası alanda da satranç ülkesi olarak anıldığını ve son yıllarda tarihi zaferlere imza attığını söyleyerek, “Son dönemlerde satranca olan ilginin daha da yükseldiğine tanıklık ediyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor. Ülkemizin dört bir yanında satranç çağrıları var. Özellikle okullarımızdan satranç takımı ya da satranç sınıfları açılması talepleri fazlalaştı” şeklinde konuştu. Tulay, şöyle devam etti: “Ülke olarak 2016 yılında büyük ve zorlu sınavlar verdik. Zor bir süreçten geçen ülkemiz bu günlerde satrancın bütünleştirici gücüne ve aydınlatıcı ışığına ihtiyaç duyuyor. Türk satranç ailesi olarak zor günlerimizde birlikte hareket ederek 64 karede birleştik. Yeni yılda rekor katılımlı, Türkiye'nin en büyük organizasyonuna 81 ilden sporcularımızın katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Türkiye'yi satranç coşkusunda birleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz şampiyona Dünya Satranç Federasyonu'nun da (FIDE) örnek gösterdiği organizasyonlardan biri olmuştu. Bu yıl da dünya satranç otoritelerinin ilgisini çekecek.”

7'DEN 70'E HERKES HAMLE YAPTI

“Türkiye Küçükler Şampiyonası, Türkiye Yıldızlar Şampiyonası ve Türkiye Emektarlar Şampiyonası”nda 81 ilden 2 bin 524 sporcu yer aldı. Türkiye Küçükler Şampiyonası'nda 7-12 yaş kategorisinde 1.897, Türkiye Yıldızlar Şampiyonası'nda 13-18 yaş kategorisinde 555 ve Türkiye Emektarlar Şampiyonası'nda 50 yaş ve üstü / 65 yaş ve üstü kategorilerinde 72 sporcu yarıştı. Lisanslı satranç sporcusu 728 bini aştı.

Türkiye İş Bankası'nın, Türkiye Satranç Federasyonu ana sponsorluğunu üstlendiği 2005 yılından bu yana satranca verdiği destek ile lisanslı sporcu sayısı 30 binden 728 bin 754'e, antrenör sayısı da 2 binden 81 bin 854'e yükselirken, ülkemizin uluslararası turnuvalarda kazandığı madalya sayısı 350'ye ulaştı. İş Bankası, ayrıca 2005 yılından bugüne kadar Türkiye'nin her köşesinde 17 bin 592 satranç sınıfı açtı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more