Reklamsız Sözcü

KYK burs başvuruları için çok kısa süre kaldı! KYK burs başvuru tarihi kesinleşti mi?

KYK burs başvurularının başlaması için çok kısa bir süre kaldı. KYK burs başvurularının başlaması için söylentilere göre DGS tercih sonuçlarının açıklanması bekleniyordu. Dün bu açıklama yapılınca bugünden itibaren KYK burs başvuruları için engeller ortadan kalkmış oldu. DGS kayıtlarının tamamlanmasının ardından KYK burs ve öğrenim kredisi başvurularının başlaması bekleniyor KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak?

Sozcu.com.tr
android-time 12:51 3 Ekim 2017
KYK burs başvuruları için çok kısa süre kaldı! KYK burs başvuru tarihi kesinleşti mi?
KYK burs başvurularının başlaması için çok kısa bir süre kaldı. KYK burs başvurularının başlaması için söylentilere göre DGS tercih sonuçlarının açıklanması bekleniyordu. Dün bu açıklama yapılınca bugünden itibaren KYK burs başvuruları için engeller ortadan kalkmış oldu. DGS kayıtlarının tamamlanmasının ardından KYK burs ve öğrenim kredisi başvurularının başlaması bekleniyor KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak?

KYK burs ve öğrenim kredisi başvurusu yapmak isteyen adaylar KYK burs başvuruları ve öğrenim kredisi hakkında araştırmalarını sürdürürken beklenen gelişme gerçekleşti. DGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından KYK burs başvurularının başlama ihtimali arttı. Şimdi DGS tercih sonuçları sonrasında kayıtlar başladı, kayıtların tamamlanmasıyla KYK burs başvurularının başlaması bekleniyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs başvurularının başlangıç tarihi konusunda resmi bir açıklaması bulunmuyor ancak önceki senelerde uygulanan tarihler başvuru yapacaklara fikir veriyor. Peki KYK burs başvurusu ne zaman yapılacak?

KYK burs ve kredi başvuru tarihlerini kaçırmak istemeyen öğrenciler KYK başvurularının tam tarihini merak ediyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmasa da KYK burs başvurularının birkaç hafta içinde kesinleşmesi bekleniyor.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

DGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin kayıtlarını tamamlamasını bekleyen KYK, kredi ve burs başvurularını kayıtların tamamlanmasının ardından başlatacak. DGS tercih sonuçları 2 Ekim’de açıklandı. Sonuçlar açıklandıktan sonra öğrenciler yerleştirildikleri üniversitelere kayıtlarını gerçekleştirecek ve tüm kayıtlar bittikten sonra kredi ve burs başvuruları başlayacak.

KYK burs başvuruları ile ilgili heyecan artarak devam ediyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde, eğitim ve öğretim hayatlarına maddi destek sağlamak isteyen öğrenciler, bursların yapılacağı tarihi araştırıyorlar. Binlerce öğrenci KYK burs başvuruları yapmak, KYK burs başvuru belgelerini öğrenmek ve KYK burs başvurularının nasıl yapılacağını öğrenmek istiyor. Bizler de sizler için tüm bu soruların cevaplarını aradık. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağladığı burs ve kredi imkanlarından yararlanmak isteyen öğrenciler büyük bir merakla başvuru tarihlerini araştırıyorlar. KYK'nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlanacak olan burs başvuru tarihleri hakkında henüz netleşmiş bir açıklama yok.

KYK BURSLARI BU SENE KAÇ LİRA?

Bu sene zam oranı geçtiğimiz yıla göre bir hayli az oldu. 2016’da KYK Burs ve Kredileri 70 TL kadar bir zam almıştı ve 400 TL’ye çıkmıştı. 2017’de ise KYK Burs ve Kredi tutarı 425 TL’den 450 TL’ye yükseldi. 2017 Ocak itibari ile KYK Burs ve Kredileri, 25 TL bir artış ile 450 Türk Lirası olarak belirlendi.Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklaması “Bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs 470 TL olarak ödenecek” şeklindeydi.

kyk

KREDİ KAZANANLAR NASIL GERİ ÖDEYECEK?

KYK Başvurusu sonucunda öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrenciler mezun olduktan 2 yıl sonra almış oldukları kredileri geri ödemeye başlarlar. Kredi Yurtlar Kurumunun resmi web sitesi üzerinden borç sorgulaması yapılması ve ücretin geri ödenmesi gerekmektedir. KYK geri ödeme işlemi de aylık taksitler şeklinde belirlenmektedir yani almış olduğunuz kredi toplamını tek seferde geri ödemeniz söz konusu değildir.

KYK BURS BAŞVURU BELGELERİ NELER?

• Şehit çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşleri)veya gazi çocuğu (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge),
• Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)
• Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
• Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
• 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki öğrenciler (Valilikten alınacak belge)
• Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)
• Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mernis’den alınmaktadır.)

İLGİLİ HABERÖSYM DGS ek tercihleri için başvuruları ne zaman alacak? Kayıtlar ne zaman? - DGS TERCİH SONUÇLARIÖSYM DGS ek tercihleri için başvuruları ne zaman alacak? Kayıtlar ne zaman? - DGS TERCİH SONUÇLARI
Son güncelleme: android-time 13:2704.10.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more