Reklamsız Sözcü

KYK burs başvuruları bugün mü başlayacak? KYK burs başvuruları için heyecan zirvede!

KYK burs başvurularını merakla bekleyen adaylar geçimlerine önemli bir katkı sağlayacak olan burs ve krediye başvurmak için kyk.gov.tr'den başvuru açıklamasının gelmesini bekliyor. KYK burs başvurularının ne zaman başlayacağı belli olmasa da kısa sürede başlamasına kesin gözüyle bakılıyor. KYK burs başvurularının başlaması için engel olarak görünen DGS yerleştirmeleriyle ilgili işlemler sonlanmak üzere, peki KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Sozcu.com.tr
android-time 16:25 7 Ekim 2017
KYK burs başvuruları bugün mü başlayacak? KYK burs başvuruları için heyecan zirvede!
KYK burs başvurularını merakla bekleyen adaylar geçimlerine önemli bir katkı sağlayacak olan burs ve krediye başvurmak için kyk.gov.tr'den başvuru açıklamasının gelmesini bekliyor. KYK burs başvurularının ne zaman başlayacağı belli olmasa da kısa sürede başlamasına kesin gözüyle bakılıyor. KYK burs başvurularının başlaması için engel olarak görünen DGS yerleştirmeleriyle ilgili işlemler sonlanmak üzere, peki KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Yeni eğitim öğretim dönemi başladı ve üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin burs başvuruları konusundaki aramaları önem kazandı. Geçimlerine katkı sağlamak isteyen birçok öğrenci KYK burs başvurularını ve diğer burs veren kurumları araştırıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu açıklaması bekleyenler http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresinden son dakika açıklamaları bekliyor. 2017 yılında KYK dışında karşılıksız burs veren kurumlar hangileri? Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmasa da KYK burs başvurularının birkaç hafta içinde kesinleşmesi bekleniyor. Burs ve kredi başvuralı hakkıda detaylı bilgi haberimizde.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan burs almak için başvuracak KYK'dan burs almak isteyen adayların merakla beklediği tarihler yaklaştı. DGS ile ilgili detayların tamamlanmasıyla KYK burs başvuruları da başlayacak. KYK burs başvurularının başlamasıyla binlerce öğrenci geçimlerine önemli bir katkı sağlayacak olan burslara sahip olmak için KYK'nın sitesini ziyaret edecek.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

KYK burs başvuruları ile ilgili heyecan artarak devam ediyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde, eğitim ve öğretim hayatlarına maddi destek sağlamak isteyen öğrenciler, bursların yapılacağı tarihi araştırıyorlar. Binlerce öğrenci KYK burs başvuruları yapmak, KYK burs başvuru belgelerini öğrenmek ve KYK burs başvurularının nasıl yapılacağını öğrenmek istiyor. Bizler de sizler için tüm bu soruların cevaplarını aradık. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağladığı burs ve kredi imkanlarından yararlanmak isteyen öğrenciler büyük bir merakla başvuru tarihlerini araştırıyorlar. KYK'nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlanacak olan burs başvuru tarihleri hakkında henüz netleşmiş bir açıklama yok.

2017-2018 KYK kredi ve burs başvuru tarihleri henüz belli olmadı. KYK'dan yapılacak burs ve kredi açıklamalarını anında Sözcü'den öğrenebilirsiniz. Kredi ve burs başvuruları tarihleri belii olduğunda haberimizde olacak. Kredi ve Yurtlar Kurumu‘nun burs ve yurt başvuruları ilerleyen günlerde başlayacak. KYK başvurularının ne zaman başlayacağına dair net bir tarih belirlenmedi ancak tarih belli olduğunda KYK'nın resmi sitesi olan www.kyk.gov.tr‘de yayınlanacak. KYK yurt ve burs başvurularında gerekli belgeleri haberimizden öğrenebilirsiniz. Geçen yıl 2016-2017 eğitim öğretim dönemi KYK yurt başvuruları 16 Ağustos ile 22 Ağustos 2016 tarihleri arasında alınmıştı.

Başvuruların değerlendirmesi sonrasında, burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler Kurumun kyk.gsb.gov.tr internet adresinde ilan edilmektedir.KYK BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

2017 Ocak itibari ile KYK Burs ve Kredileri, 25 TL bir artış ile 450 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu sene zam oranı geçtiğimiz yıla göre bir hayli az oldu. 2016'da KYK Burs ve Kredileri 70 TL kadar bir zam almıştı ve 400 TL'ye çıkmıştı. 2017'de ise KYK Burs ve Kredi tutarı 425 TL'den 450 TL'ye yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklaması “Bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs 470 TL olarak ödenecek” şeklindeydi.

KYK BURS BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?• Şehit çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşleri)veya gazi çocuğu (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge)

• Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)

• Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)

• Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)

kyk

• 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki öğrenciler (Valilikten alınacak belge)

• Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)

• Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mernis’den alınmaktadır.)

KYK burs başvuruları ne zaman yapılacak? KYK burs ve kredi almak isteyen öğrenciler başvuruların ne zaman başlayacağını araştırıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu web sayfasından yapılacak son dakika açıklaması bekleniyor. Madi destek almak isteyen üniversite öğrencileri kyk.gsb.gov.tr adresini durmadan takip ediyor. KYK burs başvurusu işlemini gerçekleştirerek öğrenimlerine katkı sağlamak isteyen öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun bu yıl 470 lira olarak belirlediği kredi veya bursu almak istiyor. 2017 yılı Karşılıksız burs veren kurumları ve vakıfları haberimizden öğrenebilirsiniz.

BURS VEREN VAKIFLAR VE KURUMLAR

TEKFEN Vakfı

500 başarılı üniversite öğrencisine burs sağlayan TEKFEN Vakfı, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 4 yıllık üniversite öğrencilerine burs verecek. Verilecek burs miktarı henüz açıklanmazken, burs almak isteyen öğrencilerde aranan şartlar arasında adayların ailesinde en fazla kazanan kişinin yıllık brüt gelirinin maaş, ikramiye ve prim dahil 63 bin 880 TL ve altında olması ve T.C. vatandaşı olması aranmaktadır.

TEKFEN Vakfı'ndan burs almak isteyen öğrencilerin en geç 24 Eylül tarihine kadar burs başvurusu yapması gerekmektedir.

burs-veren-kurumlar-ve-vakiflar

İstanbul Ticaret Odası

Üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlayan kurumlar arasında İstanbul Ticaret Odası da yer alıyor. İstanbul'da yer alan devlet üniversitelerinde ve vakıf(özel) üniversitelerde yüzde 100 burs ile eğitim gören öğrencilerin faydalanabildiği burs ile üniversite öğrencilerine maddi yardım hedefleniyor.

İstanbul Ticaret Odası'ndan eğitim bursu almak isteyen öğrencilerin 24 Eylül 2017 tarihine kadar burs başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıl lisans öğrencilerine 500 TL, yüksek lisans öğrencilerine 650 TL, doktora öğrencilerine ise 800 TL burs veren İstanbul Ticaret Odası, bu yıl öğrencilere verilecek olan burs miktarı hakkında bir açıklama yapmadı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Burs veren kurumlar listesinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği de yer alıyor. Üniversite öğrencilerine sunulan burs ile 2017-2018 eğitim-öğretim yılında öğrencilere aylık 200 TL burs veren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden burs almak isteyen öğrencilerin 8 Eylül'den 18 Eylül'e kadar başvurularını yapmaları gerekmektedir.

GEÇTİĞİMİZ SENE BURS VEREN KURUMLAR

TEV

2016 Aylık Burs Ödemeleri
Yüksek Lisans Burs Ücreti: Aylık 750 TL
Doktora Burs Ücreti: Aylık 1100 TL
http://www.tev.org.tr/burslarimiz/detay/Yurt-Ici-Burslarimiz/43/39/0TÜBİTAK

TUBİTAK

Aylık Burs Ödemeleri
Yüksek Lisans Bursu: Aylık 400-1000 TL
Doktora Burs Ücreti: Aylık 500-1800 TL
http://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisansustu/egitim-burs-programlari/icerik-2211-yurt-ici-lisansustu-burs-programi

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı 2016-2017
http://www.ab.gov.tr/index.php?p=46814/

MEB YÜKSEK LİSANS BURSU
http://abdigm.meb.gov.tr/www/burslar/kategori/9

İTO YÜKSEK LİSANS BURSU

http://www.ito.org.tr/wps/portal/egitim?initView=true

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)

www.cydd.org.tr

Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)

www.cev.org.tr

Vehbi Koç Vakfı (VKV)

www.vkv.org.tr

Tekfen Vakfı

www.tekfenburs.org

kyk_logo

KİMLER BURS BAŞVURUSU YAPABİLİR?

Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/kardeşi , gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.) İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.) Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez) ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler, Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir. Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

KYK burs ve öğrenim kredisi başvurusu yapmak isteyen adaylar KYK burs başvuruları ve öğrenim kredisi hakkında araştırmalarını sürdürürken beklenen gelişme gerçekleşti. DGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından KYK burs başvurularının başlama ihtimali arttı. Şimdi DGS tercih sonuçları sonrasında kayıtlar başladı, kayıtların tamamlanmasıyla KYK burs başvurularının başlaması bekleniyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun burs başvurularının başlangıç tarihi konusunda resmi bir açıklaması bulunmuyor ancak önceki senelerde uygulanan tarihler başvuru yapacaklara fikir veriyor.

Son güncelleme: android-time 07:5209.10.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more