Reklamsız Sözcü

ÖSYM DGS sonuçlarını geçen sene saat kaçta açıkladı? DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? (ÖSYM GÜNCEL)

DGS sonuçlarını bekleyen öğrenciler sabırsızlanmaya başladı. 4 yıllık bir lisans programında devam etmek isteyen öğrencilerin girebildiği DGS için ÖSYM, sonuçların 6 Eylül'de açıklanacağını duyurmuştu. Dikey Geçiş sınavı ile geleceğini şekillendirecek olan öğrenciler zaman daraldı.

Sozcu.com.tr
android-time 12:26 6 Eylül 2017
ÖSYM DGS sonuçlarını geçen sene saat kaçta açıkladı? DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? (ÖSYM GÜNCEL)
DGS sonuçlarını bekleyen öğrenciler sabırsızlanmaya başladı. 4 yıllık bir lisans programında devam etmek isteyen öğrencilerin girebildiği DGS için ÖSYM, sonuçların 6 Eylül'de açıklanacağını duyurmuştu. Dikey Geçiş sınavı ile geleceğini şekillendirecek olan öğrenciler zaman daraldı.

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınava giren öğrenciler bugün en çok bu sorunun cevabını arıyor. ÖSYM her sınavda olduğu gibi saat 23.59’a kadar açıklanacağını sayfasından duyurdu. Geçen sene sabah saatlerinde açıklanan DGS sonuçları bu sene geçtiğimiz seneye göre geç saatlere kaldı. ÖSYM’nin bu seneki sonuç açıklama trendine göre saat 17:00 dolaylarında açıklanması bekleniyor.

Adayların sonuç belgelerinde; 2017 DGS puanları, ön lisans başarı puanları yer alacak. Bu bilgiler dışında adaylar sınav sonuç belgesi üzerinden testin sayısal ve sözel bölümlerinde yaptıkları doğru ve yanlış cevap sayılarına da ulaşabilecekler. İşte DGS ile ilgili tüm detaylar…

DGS SONUÇ ÖĞRENME 

DGS sonuçları 6 Eylül 2017 tarihinde açıklanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar, ÖSYM aday işlemleri sistemine aday şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile giriş yaparak sonuçlarını görebilecekler. Sonuçların ÖSYM tarafından ilan edilmesi sonucunda adaylara sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yapacağı açıklama tebliğ hükmünde olacak.

dgs-sonuclari

DGS TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

Sınav sonuçlarının açıklanması ile adaylar tercih işlemi yapacaklar. Adayların sonuç belgelerinde; 2017 DGS puanları, ön lisans başarı puanları yer alacak. Bu bilgiler dışında adaylar sınav sonuç belgesi üzerinden testin sayısal ve sözel bölümlerinde yaptıkları doğru ve yanlış cevap sayılarına da ulaşabilecekler. Adaylar için tercih tarihleri, ÖSYM tarafından belirlenecek. ÖSYM tarafından belirlenen tarih aralığında DGS tercih işlemleri yapılabilecek. Tercih işlemini yapan adaylar, tercih süresi içinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Adayların tercih için toplam 30 tercih hakkı bulunuyor. 30 tercih hakkının tamamının adaylar tarafından doldurulma zorunluluğu bulunmuyor.

EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Bu durumunda adaylar, 2017-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM’nin internet sitesinden öğreneceklerdir. Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmaz.

İLGİLİ HABEROkullar ne zaman açılacak? Tatilde sona yaklaşıldı! İşte MEB'in yayınladığı önemli tarihler...Okullar ne zaman açılacak? Tatilde sona yaklaşıldı! İşte MEB'in yayınladığı önemli tarihler...
Son güncelleme: android-time 15:3706.09.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more