Reklamsız Sözcü

Polis alımı başvuruları bitti mi? POMEM Polis alımı şartları neler?

Polis olmak isteyenler için süre daralıyor. 13 bin polis alınacak, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak alımlara polis olmak isteyen gençlerin başvuruları devam ediyor. Peki polis olmak için neler gerekiyor? Kimler polislik için başvurabilecek?

Sozcu.com.tr
android-time 10:57 4 Ekim 2017
Polis alımı başvuruları bitti mi? POMEM Polis alımı şartları neler?
Polis olmak isteyenler için süre daralıyor. 13 bin polis alınacak, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak alımlara polis olmak isteyen gençlerin başvuruları devam ediyor. Peki polis olmak için neler gerekiyor? Kimler polislik için başvurabilecek?

21. dönem POMEM başvuruları devam edederken POMEM başvuru şartları nedir, polislik başvurusu nasıl yapılır soruları polis olmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Milyonlarca gencin hayallerindeki meslek için müracaatta bulunacağı Polis Akademisi, bu yıl toplam 13 bin kişiyi istihdam edecek. Polis Akademisi üzerinde yer alan güncel bilgiye göre 21. POMEM başvuruları için son haftaya gelindi.

POMEM BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?

21. dönem POMEM 13 bin polis alımı sınavına internet üzerinden ön başvurular, 25 Eylül ile 06 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacak. Başvurular 6 Ekim günü saat:17:00'a kadar yapılacak.

POLİS ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Polis Akademisi Başkanlığı adayların başvurusuna açılacak başvuruyla ilgili detayları yayımladı;

21.Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu (10.000) erkek, (1.000) kadın, önlisans mezunu (1.800) erkek, (200) kadın aday olmak üzere toplam (13.000) aday asıl olarak alınacaktır.

POMEM sınavına internet üzerinden ön başvurular, 25 Eylül (dahil)-06 Ekim (dahil) 2017 tarihleri arasında saat:17:00'a kadar https://sinav.pa.edu.tr adresi üzerinden adayın e-Devlet kapısı şifresi ile giriş yapmak suretiyle ve ilgili alanların aday tarafından gerekli bilgileri doldurması şeklinde yapılacaktır.

POLİSLİK İÇİN BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİR?

Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

KPSS'de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8'inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80'ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1988 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more