Reklamsız Sözcü

YÖKDİL sınavına 100 bine yakın başvuru yapıldı

Dün sona eren ve YÖK’ün, "alana özgü" dil yeterliliğini belirlemeye yönelik ilk dil sınavı olan YÖKDİL'e 100 bine yakın başvuru gerçekleşti.

android-time 10:26 11 Şubat 2017
YÖKDİL sınavına 100 bine yakın başvuru yapıldı
Dün sona eren ve YÖK’ün, "alana özgü" dil yeterliliğini belirlemeye yönelik ilk dil sınavı olan YÖKDİL'e 100 bine yakın başvuru gerçekleşti.

YÖK'ün, “alana özgü” dil yeterliliğini belirlemeye yönelik ilk dil sınavı olan YÖKDİL’e başvuru süresi 10 Şubat Cuma akşamı sona erdi. Sınava başvuruların bittiğini ilk olarak YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç, sosyal medya hesapları Twitter ve Facebook üzerinden duyurdu.

Başkan Saraç yaptığı paylaşımda sınava başvuru süresinin bittiğini belirterek, ilk kez düzenlenecek olan YÖKDİL sınavına yapılan başvuru sayılarını da alan bazında açıkladı. Saraç sınava olan yoğun ilgiden dolayı duyduğu memnuniyetini de ifade ederek başvuru sayısına bakıldığında sınavı düzenleme kararının isabetli olduğunun anlaşıldığını belirtti. Saraç ayrıca sınava girecek kişilere de başarılar diledi.

YÖK Başkanı Saraç, “Yükseköğretim tarihinde ilk alana özgü dil yeterliliğini belirlemeye yönelik sınav olan YÖKDİL’ e müracaatlar sona erdi. Toplam rakama baktığımızda akademi lehine ne kadar isabetli bir karar aldığımız anlaşılıyor. Alanlara göre başvuru sayıları: Sosyal Bilimler 37.946 – Fen Bilimleri 28.794 – Sağlık Bilimleri 26.164 / Toplam başvuru sayısı 92.904. Bu girişim çok uzun yıllardır bekleniyordu. Sınava girecek arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim. Akademimiz için hayırlı uğurlu olsun…” dedi.

YÖK'ün koordinesinde gerçekleşecek ilk YÖKDİL sınavına en çok başvuru 37.946 kişi ile Sosyal Bilimler alanında oldu. Sosyal Bilimleri alanını, 28 bin 794 ile Fen Bilimleri ve 26 bin 164 ile Sağlık Bilimleri takip etti.

SINAVA GİRİŞ BELGELERİ 27 ŞUBAT’TA YAYINLANACAK

Diğer yandan, YÖKDİL Sınavına giriş belgeleri 27 Şubat’ta yayınlanacak. YÖKDİL Sınavı, ilk kez 5 Mart’ta, İngilizce alanında, tek oturumda, 30 ilde gerçekleştirilecek.

“Alana özgü” ilk akademik dil sınavı YÖKDİL Sınavı, mevcut Yabancı Dil Sınavının (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık alanlarında) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor.

YÖK tarafından başlatılan YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenecek. Sınav soruları Ankara Üniversitesince hazırlanacak, sınav organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirecek.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more