Reklamsız Sözcü

KYK yurt ve burs başvuruları başladı mı? KYK yurt ve burs başvurularında gerekli belgeler!

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun başvuruları hakkında sorular soranlar KYK aramaları yapmaya başladı. Üniversite yurt başvuruları ne zaman başlayacak? KYK yurt ve burs başvurularında gerekli belgeler neler?

android-time 11:15 9 Ağustos 2017
KYK yurt ve burs başvuruları başladı mı? KYK yurt ve burs başvurularında gerekli belgeler!
Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun başvuruları hakkında sorular soranlar KYK aramaları yapmaya başladı. Üniversite yurt başvuruları ne zaman başlayacak? KYK yurt ve burs başvurularında gerekli belgeler neler?

Üniversite öğrencilerinin ekonomik olarak destek sağladığı burslara başvurular nasıl yapılacak? Yurt ve burs başvuruları hakkında merak edilen KYK detayları öğrenciler tarafından Google üzerinde yoğun olarak araştırılıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun burs ve yurt başvuruları ilerleyen günlerde başlayacak. KYK başvurularının ne zaman başlayacağına dair net bir tarih belirlenmedi ancak tarih belli olduğunda KYK'nın resmi sitesi olan www.kyk.gov.tr'de yayınlanacak. KYK yurt ve burs başvurularında gerekli belgeleri haberimizden öğrenebilirsiniz. Geçen yıl 2016-2017 eğitim öğretim dönemi KYK yurt başvuruları 16 Ağustos ile 22 Ağustos 2016 tarihleri arasında alınmıştı.
kyk yurt-basvuru

KYK BAŞVURULARI İÇİN HANGİ İŞLEMLER GEREKİYOR?

Burs/öğrenim kredisi müracaatları, Kurumun kyk.gsb.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir.
Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler ise istenmemekte olup, beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. İstenilen belgeler Kurumun kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.

kyk-yurt-basvuru

KYK BURS VE YURT İÇİN BAŞVURU BELGELERİ NELER?

• Şehit çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşleri)veya gazi çocuğu (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge),
• Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)
• Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
• Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
• 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki öğrenciler (Valilikten alınacak belge)
• Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)
• Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mernis’den alınmaktadır.)

Öğrencilerin; yukarıdaki söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde Kurumun “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Belgeleri ile beyanları arasında farklılık bulunan öğrencilerin burs/ kredi tahsis işlemleri vermiş oldukları belgeleri esas alınarak yapılacaktır. Tahsis yapılamayan öğrencilere ayrıca bilgi verilmeyecektir.

BAŞVURU SONUÇLARI NEREDE AÇIKLANACAK?

Başvuruların değerlendirmesi sonrasında, burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler Kurumun kyk.gsb.gov.tr internet adresinde ilan edilmektedir.

GENÇLİK  ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda (KYK) yurt kapasitesi 600 bini geçti. 2002 yılında 190 olan yurt sayısı 2017 yılında 727’ye, yatak kapasitesi ise 182 bin 258’den 601 bin 19’a yükseldi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, barınma sorunu olan öğrencilerin artık ilk tercihlerinin KYK yurtları olduğunu belirterek, ‘KYK Yurtlarında yatak kapasitesinde 600 bini geçtik. Yurtlarda sadece sayı olarak artış sağlanmadı. Öğrencilere sunulan hizmetlerde de son yıllarda önemli iyileştirmeler yapılırken, öğrencilerimiz sosyo-kültürel açıdan birçok imkana sahip oldu” dedi.

Türkiye’nin 2002 yılından bu yana yaşadığı büyük değişim Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu’nda da (KYK) etkisini gösteriyor. Son 15 yılda Türkiye genelinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde açılan yurtların sayısında büyük artış sağlandı. 2002’de 190 olan yurt sayısı 2017’de 727’ye, yatak kapasitesi ise 182 bin 258’den 601 bin 19’a yükseldi. Yurt sayısı ve kapasitesinde en büyük artış Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın göreve geldiği dönemde yaşandı. Bakan Çağatay Kılıç’ın göreve başladığı Aralık 2013’de yurt sayısı 362, yatak kapasitesi ise 286 bin 849’du. Nisan ayı itibarıyla yurt sayısı 727’ye kapasite ise 601 bin 19’a yükseldi.

İLGİLİ HABERÜniversite kayıt tarihleri! Üniversite e-kayıt ne zaman, nasıl yapılır? Kayıt için gerekli belgeler neler?Üniversite kayıt tarihleri! Üniversite e-kayıt ne zaman, nasıl yapılır? Kayıt için gerekli belgeler neler?
Son güncelleme: android-time 21:4410.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more