Reklamsız Sözcü

Altın talebi üç yılın zirvesinde

ABD seçimleri ve Brexit referandumunun etkisiyle yatırımcılar dövizden uzaklaşıp altına para yatırdı. Küresel altın talebi üç yılın zirvesine çıktı. Fiyatlar uçtu. Türkiye'de gram altının fiyatı 2016 yılında 26 TL yükseldi.

Sozcu.com.tr
android-time 11:59 4 Şubat 2017
Altın talebi üç yılın zirvesinde
ABD seçimleri ve Brexit referandumunun etkisiyle yatırımcılar dövizden uzaklaşıp altına para yatırdı. Küresel altın talebi üç yılın zirvesine çıktı. Fiyatlar uçtu. Türkiye'de gram altının fiyatı 2016 yılında 26 TL yükseldi.

Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre küresel belirsizlikler ve kurlara olan güvensizlik ile uluslararası altın talebinde ciddi bir artış gözleniyor. Altına olan talep 2016’da önceki yıla göre 92.9 ton artarak yüzde 2 yükselişle son üç yılın zirvesine çıktı. Altına olan toplam talep 4 bin 308.7 tona yükseldi.

Altına olan talebin bu denli yükselmesi eylül sona itibariyle altın fiyatlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artmasına neden oldu. Altın eylül ayına kadar olan rallisinden sonra Trump’ın başkan olarak yaptığı ilk konuşmada verdiği sinyaller ve Fed’in faiz artırımıyla birlikte kazançlarının önemli bir kısmını geri verdi ve geçen yılı 2015’e göre yüzde 8 artışla tamamladı.

İngiltere Başbakanı Theresa May ve ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray'da Fotoğraf: REUTERS

İngiltere Başbakanı Theresa May ve ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da Fotoğraf: REUTERS

TRUMP ETKİLEDİ

Dünya Altın Konseyi’nin Pazar Araştırmaları Müdürü Alistair Hewitt Brexit referandumu ve ABD seçimlerinin bu yıl altının kaderini belirlediğinin altını çizdi. Hewitt altına olan talebin azalmayacağını ifade ederken, “2017’de hakim olmasını beklediğimiz belirsiz siyasi ve ekonomik ortamla birlikte altına olan talebin sonlanmamasını bekliyoruz” diye konuştu.

ALTIN DURMUYOR
105 TL
Gram altın 1 yılda 26 TL arttı
Gram altın 1 Ocak 2016 tarihinde 105 TL'ye satılırken 31 Aralık 2016 tarihinde 131 TL idi. Gram altın dün ise 144 TL'den alıcısını buldu.

Altın talebini en çok artıran ülkelerden biri ise Çin oldu. Yuan’ın ABD Doları karşısında zayıflamasının ardından Çin’de altın talebi geçen sene yüzde 25 arttı. Dünya Altın Konseyi 2016 raporunun Türkiye ve Ortadoğu bölümünde ise Türkiye’de mücevhere olan talebin dördüncü çeyrekte zayıfladığı bildirildi. Raporda kur artışının da talebin düşmesinde önemli etkisi olduğu vurgulandı.

 

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 12:2604.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more